Prikaz jedne poruke
Stara 19.9.2015, 19:05   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: JetBrains Toolbox

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Za toliko dobijaju postojeći korisnici. Ja nisam potojeći korisnik, tako da ti je argument ništavan.
Postaješ već naporan jer se i ne trudiš da pročitaš detalje. 89€ je cena ako poseduješ bilo koji drugi JetBrains proizvod. Ne mora da bude uopšte IDEA. Može da bude stara licenca za WebStorm od pre pet godina i opet ćeš dobiti tu povlašćenu cenu. No ajde da pretpostavimo da si potpuno nov korisnik? Prve godine nećeš platiti 89€ nego 149€. To je i dalje 50€ manje od cene koju trenutno plaćaš za novu licencu.

Ajde da napravimo trogodišnji presek troškova za novog korisnika. 199€ za prvu licencu + 2 puta po 99€ za obnovu = 397€ po trenutnom sistemu. 149€ + 119€ + 89€ = 357€ po novom sistemu. Znači čak i ako si nov korisnik uštedećeš 40€ plus svake sledeće godine štediš po još 10€ na obnovi.

Ajde sad da uporedimo postojeće korisnike. 99€ (prva obnova) + 2 puta 99€ = 297€ po trenutnom sistemu. 89€ + druga godina besplatna + 89€ = 178€ po novom sistemu. Ne znam za tebe ali mene su u školi učili da je 178 manje od 297.
Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Prvo IDEA je 14 mesečno, ne 8. Kako bi to u suprotnom ljudi uzimali trajno za par mesečnih pretplata? To što sam ja naveo i to što ti pričaš ne isključuju jedno drugo. Ako platiš za par meseci i prestaneš ne možeš više da koristiš softver. Tu se ništa ne bi promenilo ako bi davali licencu za najsvežiju verziju kad platiš godinu dana.
Ja prelazak na novi sistem posmatram iz ugla već postojećih korisnika jer sam i sam jedan od njih. To znači da bih po novom sistemu već trebalo da imam bar četiri "stalne" verzije. Kada bi po prestanku pretplate ostajala poslednja verzija mogao bih na svakih šest meseci da uplatim po 14,90€ i voila. Imam najnoviju verziju za 29,80€ godišnje umesto za 89€. To možda za mene deluje super ali sa takvim planom JetBrains bi propao za godinu-dve.

I na kraju svako treba da odluči za sebe da li želi da podrži odluku JetBrainsa da pređe na novi biznis model. Ja lično ću učiniti to ali ne zato što je novi model za mene povoljniji već zato što ne želim da JetBrains kao kompanija propadne. Mislim, ko ne želi da ih podrži i dalje može da nastavi da koristi EAP ili čak piratske verzije ali ako JetBrains propadne za koju godinu neće više biti ni EAP-a ni piratskih verzija.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke