tema: [Mobilni telefon] iPhone 6
Prikaz jedne poruke
Stara 4.12.2014, 19:55   #1
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom iPhone 6


Yup, yup, yup. Telefon koji mrzite do koske i sve sto ima veze sa Apple kompanijom ili koga prosto obozavate i kunete se u stabilnost,kvalitet izrade i "magican" (sto bi Steve Jobs rekao) osecaj,vibe prilikom njegovog koriscenja... ili samo cisto pomodarstvo i dokazivanje finansijske situacije ?

Molio bih vas da se ne pretvori u temu Samsung vs Apple, bacanje para vs sirotinje itd. Svako ima pravo na svoje misljenje i svako kupuje prema svojih prohtevima i mogucnostima.

Trudicu se da budem sto objektivniji i da se fokusiram na stvari koje mozda najvise ljude zanimaju (ako nesto zafali, vi pitajte) .

Ukratko o SPECIFIKACIJAMA: postoje 2 verzije tel sto se tice dimenzija ekrana a to su 4,7inch iPhone 6 i 5,5inch iPhone 6+. Rezolucija je 1334x750,326 ppi.
Storage memorija:16,64,128gb uz nemogucnost memorijskih kartica itd. Kamera zadnja 8Mpix,dual flash, slo motion video,panorama slikanje od zanimljivijih dok je prednja 1,3mpih.
Telefon je izradjen od aluminijuma cini mi se (nisam nasao na njihovom sajtu). Da ne bih prepisivao sve sa njihovog sajta, ostalo cu da spomenem u daljem opisu.

MODEL konkretno na testu je iPhone 6 64gb.

Dizajn i kvalitet izrade: Meni iskreno je jedan od najlepsih telefona,stvarno ne mogu da mu nadjem neku jacu konkurenciju barem sto se tice dizajna. Apple je opsednut tim minimalistickim pristupom generalno i prosto necete naci nista suvisno i trudice se da sa nekoliko osnovnih dugmica imate sve mogucnosti.
Ultra je tanak,ivice su zaobljene i lepo lezi u ruci. Meni licno je trebalo neko vreme da se naviknem na velicinu s obzirom da sam koristio iPhone 4 (3,5 inch) ali ne verujem da ce se neko buniti na velicinu.
Sto se tice cuvenog savijanja u dzepu, verujem da je moguce s obzirom da je bas tanak i kada to spojimo sa velicinom i materijalom od kojeg je napravljen. Meni licno se nije iskrivio (posle mesec dana koriscenja i da nosim ga u dzepu od farmerki) mada moram reci da pazim na njega prilikom sedanja bas zbog te fame .
Ekran ima gorrila glass, otporan na grebanje i ostala cuda mada verujem da ce se izgrebati ako ga ne cuvate kao sto bi se desilo i svakom telefonu.

EKRAN: Ekran je stvarno wow,ta gustina, te boje !!
Ja odusevljen kao i vecina po netu koliko vidim. Boje mi deluju prirodnije na njemu nego na nekim Galaxyjevima , konkretno s3.

Performanse,CPU,GPU,RAM itd:Apple je oduvek znao da optimizuje na najbolji nacin njihov OS i app, prosto izvlace svaki moguci atom snage i koriste ga MAX sto se i vidi u realnom radu !!Tu stvarno MISLIM da im niko ne moze da parira. Konkretno S3 Galaxy kada se napuni posle nekog vremena krene sporije da reaguje (npr dok izadje iz neke app) dok na iOS-u radi momentalno bez obzira koliko napunjen bio. Mislim da se ne lazemo ako imate stari iPhone i noviji iOS,skinete zahtevne app za njega, isto ce mozda sporije raditi app i mozda ce izlaziti malcice sporije iz iste ali daleko brze od konkurencije. Grafika u igrama je savrsena,Rama dovoljno za sve. I nemojte molim vas da brisete non stop app iz pozadine kao neki, za to RAM i sluzi pobogu !

Prosto kada platite toliku sumu za telefon ocekujte sve najbolje barem sto se tice performansi,uveravam vas da ce kliziti sve na njemu sto instalirate i pri svakodnevnom koriscenju pocevsi od pozivanja,poruka,otvaranja kamere itd.
Ima telefona koji imaju jacu CPU i RAM ali verujem da Android ne moze biti optimizovan toliko dobro kao iOS zato sto Apple distribuira iOS samo za jedan telefon (recimo 4 generacije unazad) dok Android distribuira za malih milion razlicitih telefona. I tu Apple parira tim jacim telefonima, u optimizaciji cistoj !
Kamera: verujem da ce zadovoljiti svakog Instagram korisnika pa cak i profi fotografe. Ima dual flash tako da daje KAO prirodnije osvetljenje, fokus je nenormalno brz. Panorama je sjajna, time lapse opcija takodje dostupna mada ne znam koliko prakticna za svakodnevnu primenu , slow motion meni najzanimljivija funkcija gde snimci stvarno ispadaju sjajno, prosto mozete da se igrate po ceo dan, Imate filtere u samoj app za kameru kao presete ali mozete i rucno da podesavate light,exsposure itd.Prosto onaj ko se razume u fotografiju moze da se igra sa tim parametrima do sutra .Prednja kamera je iznenadjujuce dobra cak i u losijem ambijentu.

Senzor za otisak prsta: Neki ce reci preterivanje i mamac za izvlacenje WOW efekta kod drustva. Ja sam u pocetku mislio tako ali nije losa stvar s obzirom da cu da pritisnem to home dugme te cu da pritisnem a sto bi neko ima mogucnost da svrlja po mom telefonu.Da kucam one brojeve me mrzi. Senzor je precizan,mozete iz vise uglova da ocitate otisak i do 5 prstiju prepoznaje (da,moze i bradavice da prepozna i tako da otkljucava telefon).

Baterija: klasika, moze da izvuce dan (znaci uvece obavezno punjenje, eventualno do ujutru ali ako ga drndate non stop lako cete ga puniti 2x na dan.


iOS jeste drugaciji od Androida ali oni imaju taj minimalisticki pristup i prosto nemate puno opcija za budzenje,namestanje i menjanje funkcija sto zna da iritira, Konkretno hteo sam da postavim za shortcuts 3G dugme ali ne moze da se menja taj fabricki raspored (npr stavili digitron kao vazan shortcut).Tako neke stvari znaju da iznerviraju ili npr sto ako nije jailbreakovan neke app koje su free na Androidu se ovde placaju.

Sad dal vredi para, dal je bolji od Samsungovog flagshipa koji je jeftiniji verujem i u nekim karakteristikama jaci, to je sve subjektivno. Prosto neko ide na dizajn i ceo taj ekosistem i nije mu zao para, dok ce neko da se zali na performanse za te pare i reci ce sta su sve mogli da nabudze za tu cenu. To vam dodje fazon ko poredjenje kola, Opel Insignia sa full opremom,radi sve isto sto i npr Audi,cak veca oprema za manje pare aliii .... Audi je premium,pa je i sve skuplje, malo lepse upakovano itd.

Da ne shvate ljudi pogresno da ne pomisle da mislim na Samsung vs Apple,prosto Apple zna da poseduju nenadmasiv dizajn,sve to lepo upakovano,malo isperu mozak sa IT JUST WORKS frazama i napucaju cenu jer znaju da ce ljudi da uzimaju to.
Da ne napucaju cenu, ne bi bili premium brend.

Pitajte sta vas jos zanima, ne zamerite na review-u ako nesto nisam spomenuo. Ovo mi je prvenac
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Starface na korisnoj poruci:
Filip89x (5.12.2014), LIMAN (4.12.2014), malo blesav (4.12.2014), maska (10.12.2014), todos (4.12.2014), tref (4.12.2014), zajchik (4.12.2014)