Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2011, 11:18   #463
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Ovo nije nešto što je nepoznato u psihologiji i ne predstavlja nikakav pogled, niti ideologiju, već iza toga stoji jedna prilično prosta i prizmena stvar, a zove se pokušaj racionalizacije nekog postupka za koji svesno ili barem podsvesno znamo da je loš. Taj pokušaj racionalizacija se upravo sastoji od onoga što mnogi na ovoj temi rade, a to je izmišljanje razloga, opravdanja i izgovora... koristeći se pritom opštepoznatim logičkim zabludama.

To se ne razlikuje mnogo od onoga kad neko lupi ženi šamar, a onda pronalazi opravdanja za to, tipa "Morao sam to da uradim, nije oprala veš, pa nisam imao šta da obučem za posao". Dakle, ovde je logička zabluda upravo u ovom boldovanom. Možda je šamar imao efekta, pa je posle tog šamara žena počela redovno da pere veš, ali to nije bitno, jer to i dalje ne znači da je on morao da joj lupi taj šamar. Mogao je recimo da je zamoli da opere veš jer mu treba za posao, mogao je da odnese isti u javnu praonicu, a mogao i je i sam da ga opere

E slična je stvar i sa kilometrima postova i to ne samo na ovoj temi, u kojima određeni ljudi pokušavaju da racionalizuju svoje postupke, pa tako čitamo o raznim razlozima, prepunih logičkih zabluda, zašto neko rabi pirateriju, tipa

-"Bombardovao nas NATO" - što je logička zabluda jer NATO nije proizvođač softvera, muzike i filmova koje skidaju.

-"Softver je preskup, a ja nemam para da platim" - opet logička zabluda jer onaj ko ovo izjavi zapravo pokušava da predstavi da postoji dve stvari koje su se urotile protiv njega (skupoća i nemanje para) i zbog kojih ne plaća softver, a ignoriše činjenicu da su te dve stvari uzajamno zavisne i da je softver njemu preskup upravo zato što nema para. Pa tako, ako su njemu primanja 0 dinara, onda bi mu i softver od 10 dinara bio preskup, jer on nema para da ga plati.

-"Masoni, Reptilijanci, tajne grupe, Marsovci... upravljaju našim životima" - logička zabluda u narodu poznatija kao "pranje ruku", a sastoji se iz toga da navedeš nešto što se ne može dokazati, a onda to koristiš da opravdaš bilo koji postupak. Primer "Jeste gosn sudija, priznajem da sam opljačkao prodavnicu, silovao komšijinu ćerku i da bijem ženu svaki dan, ali ne priznajem krivicu, jer sve je to delo tajnih grupa, one su me naterale na to"

-"Nije pravedno da uzimaju tolike novce, a sve što rade je da kopiraju jedno isto delo u više primeraka i onda to prodaju" - ovim dolazimo do logičke zablude iz milošte nazvane "Kalimero" i sastoji se iz toga da neku pojavu nazoveš nepravdom, a onda istu predstavljaš kao opštu nepravdu, iako ona to nije. Primer "Jesi čuo šta se desilo Peri, ostao bez posla i nije platio 6 rata kredita za stan i banka mu uzela kuću. Nepravda pa to ti je.", iako zapravo tu nema ni N od nepravde, jer Pera je od početka znao da rate mora da plaća i da će ukoliko ne plati određen broj rata ostati bez kuće. Nepravedno bi bilo da mu je banka oprostila tih 6 rata, i to ne samo prema banci, nego i prema ostalima koji redovno izmiruju svoja dugovanja.

-"Imaju oni dovoljno para, neće oni propasti ako ne platim njihov proizvod" - logička zabluda u narodu poznatija kao "Robin Hud sindrom" i sastoji se iz toga da ako neki pojedinac ili firma imaju para, automatski daješ sebi dozvolu da ih finansijski oštetiš, jer oni to "neće ni da osete", ignorišući u potpunosti činjenicu da obično taj pojedinac ili firma koji imaju para nisu usamljeno ostrvo, već jako puno ljudi zavisi od njih. Na primer, ti možeš reći da je ok oštetiti Microsoft, jer se njihov profit meri u milijardama, ali ne treba zaboraviti da u tom istom Microsoftu ima barem nekoliko hiljada zaposelnih koji nemaju ništa sa tim milijardama i rade neke sasvim obične poslove za sasvim običnu platu. Ako MS-u opadne profit, šta mislite, ko će prvi biti na listi za smanjenje plate i ko će to više osetiti ? Menadžeri koji zarađuju milione ili upravo ti obični ljudi sa platom od 1000-2000$ mesečno ? A da ne pominjemo gomilu manjih firmi i njihovih zaposlenih koji zavise od saradnje sa MS-om.

-"Ćuti tu, i ti si sigurno koristio pirateriju, pa što ne bi i ja" - meni omiljena logička zabluda u narodu poznatija kao "videla žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu" i sastoji s iz toga da je neko negde nešto uradio ili misliš da je radio, pa automatski smatraš da to možeš i trebaš i ti. Da li to znači da ako se neko baci pod voz, trebaš i ti, iako nemaš nijedan razlog za to ?

I ima toga još, al da ne davim dalje. U svakom slučaju, poenta je da čovek koji je siguran u to da ne radi ništa loše, nema potrebu da to racionalizuje i traži opravdanja i razloge zašto to radi, već on jednostavno ćuti i radi to što radi. Sa druge strane, oni koji znaju da rade nešto loše, pokušavaju to da racionalizuju.
Marko_L je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
JS81 (5.12.2012), Pjanovic (11.3.2011)