tema: [Monitor] Gigabyte M27Q
Prikaz jedne poruke
Stara 19.3.2022, 23:58   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Gigabyte M27Q

Gledao sam nekoliko vrlo pozitivnih recenzija ovog monitora i rešio da ga kupim, kad ono praktično niko kod nas nema na lageru. Imaju uglavnom G27Q koji ide do 144Hz za ~45K. Za hercažu me baš briga ali sam želeo baš M27Q zato što je na njemu overdrive rešen tako da jedno podešavanje odgovara svim frejm rejtovima, pa je svejedno da li se vrti igra na 50 ili 170 fps, uvek je isti mod najbolji što po meni dosta olakšava život.

Dok sam se tako razmišljao, naleti 6 meseci star primerak na oglasima za 32K din, još dve ipo godine u garanciji i rekoh prodato. Evo osnovne specifikacije ko ne zna, da ne mora da gugla:

- 27" IPS
- 1440p
- 170 Hz
- FreeSync

Spoiler za Izgled:




Pa da počnemo.

Izrada i ergonomija

Monitor je izrađen od sasvim OK plastike, ništa se ne uvija, krca i puca. Sveukupno deluje čvršće i kvalitetnije od mog matorog BenQ G2420HD kog je zamenio. Stalak je vrlo stabilan, sa podešavanjem po visini i tiltom... ali nema pivota levo-desno. Meni sasvim dovoljno.

Od ulaza su tu 2 HDMI porta, jedan Display port i jedan USB-C. Ja sam ga trenutno spojio na HDMI koji je već bio tu na kompu i na njemu je 144Hz limit. Za punih 170Hz mora DP da se koristi... ali me je u ovih prvih 5 dana mrzelo da se zavučem i promenim kabal. Inače poseduje i izlaz za slušalice.

Boje i uglovi

Nakon TN-a starog 11 godina, ovo je displej izuzetno živih boja. Saturacija je čak jača nego što je potrebno za sRGB, pa se stiče onaj osećaj kao kada gledate u AMOLED ekran na telefonu a uključeno Vivid. Ali to se da rešiti na više načina, opisaću u dodatnom postu posvećenom kalibraciji. Uglavnom, monitor je već ovako fabrički prilično tačnih boja pa i nema potrebe previše se cimati oko toga ko ne želi. Kontrast je takođe prilično dobar za IPS panel, oko 1100:1 je meren na testovima. To nije VA ali je opet bolje od starog TN-a i većine LG IPS panela koji su 800~900:1 (ovaj je Sharpov).

Uglovi gledanja su zaista odlični i boje jedva da se menjaju sa uglom. Postoji IPS glow koji je bele nijanse i nije nešto primetan u 99% slučajeva... ali jeste kada se gleda u nešto vrlo tamno, pogotovo iz ugla. U odnosu na neke matore Dell-ove koje sam isprobavao pre 6-7 god. i koji su imali roz i žut glow, ovo je super. Evo i par sličica. Prvo nekoliko gde se vide kako su dobri uglovi gledanja, a onda jedna tamna na kojoj je aparat hvata jasno više isijavanja nego što se vidi golim okom.

Spoiler za Slike:









Odziv

Iako sam za sada koristio samo 144Hz osvežavanje, sumnjam da bih u ovom trenutku mogao da razlikujem to i 170Hz. Uglavnom, odziv je vrlo brz i glatkoća se vidi već u Windowsu dok mrdate strelicu miša i prozore okolo po dekstopu. Skrolovanje u browseru je jasno glatkije takođe. Već zbog ovoga mislim da je visok refresh rate odlična stvar.

Od igara sam probao GoW i They Are Billions, pri čemu ova prva radi na 50-70 fps kod mene, a druga izbija i preko 100. FreeSync tj. VRR radi sasvim lepo i takođe se primećuje da je sve maznije nego nekada na 60Hz monitoru. Sa magarca na konja se razlika ne čini prevelika, ali očekujem da nakon par meseci ima da bude mrštenje samo tako na 60Hz monitore. Već sam iskusio sa telefonom nešto slično.

Što se tiče overdrive podešavanja, tu ovaj model baš blista. Najniži nivo nazvan Picture Quality pruža dobru brzinu uz potpuno odsustvo ghostinga. Što je još bitnije, overdrive ne menja ponašanje u zavisnosti od fps-a pa je celo VRR iskustvo odlično. Srednje podešavanje zvano Balance pruža još oštriju sliku u pokretu i to se vidi odmah, ali uvodi i overshoot iliti inverse ghosting. Po meni je i dalje upotrebljiv, čak i oštrije malo deluje ako niste osetljivi na overshoot. Poslednji nivo zvani Speed ima toliki overshoot da je po mom mišljenju neupotrebljiv.

Rezolucija, subpixeli i oštrina

Ovaj model koristi malo specifičan Sharpov panel koji umesto tradicionalnog RGB rasporeda subpixela ima BGR. U teoriji ovo ne bi trebalo da pravi nikakav problem, i u većini slučajeva ne pravi. Npr. na MacOS je sve savršeno, na Linuxu takođe... Na Windowsu ništa ne fali u igrama i filmovima ali tekst ima vidljiv fringing (ljubičasto-rozu ili plavičastu nijansu oko crne linije). Ovo je izazvano ClearType algoritmom u Windowsu koji pretpostavlja RGB raspored subpixela. Iz onog wizarda nema načina da se to promeni, ali može u registry, a postoji i mali programčić koji se skine i u njemu podesi BGR raspored... i tekst odmah postane oštriji.

Jednom kada se to sredi, ja više ne vidim nikakav problem po pitanju subpixela. Ono što ostaje da mi lično smeta je što je na 27" i 1440p sve suviše sitno za moj ukus. Zbog toga aktiviram scaling na 125%. U samom Windowsu to radi odlično ali poneki program prosto izgleda mutnjikavo jer je scaling odrađen traljavo. Ovo nema nikakve veze sa ovim monitorom konkretno već sa svima ove rezolucije i dijagonale.

Ukupan utisak

Baš zaista nemam na šta da se požalim. Izrada dobra. Boje, uglovi i brzina su odlični. Kontrast je vrlo dobar za IPS standarde, što istina ne govori mnogo. IPS glow postoji ali je minimalan i čisto beo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (20.3.2022), Partybreaker (20.3.2022), Remedy (14.5.2022)