Prikaz jedne poruke
Stara 5.9.2015, 22:58   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: JetBrains Toolbox

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Planiraju da ukinu mogućnost da kupiš permanentnu licencu, već da samo možeš da kupiš ograničenu pretplatu. Dakle, program nećeš moći da upališ ako nisi platio reket.
Postojeću permanentnu licencu zadržavaš ukoliko ne pređeš na novi sistem. Niko ti neće oduzeti pravo da pokreneš bilo koji IDE samo zato što nisi prešao na novi sistem. Jedini nedostatak je što nećeš imati pristup novim verzijama nakon stupanja na snagu novog pretplatničkog sistema.

Izvod iz FAQ-a (https://sales.jetbrains.com/hc/en-gb)

Citat:
Does this affect existing software purchased under a perpetual license?

No. Any licenses purchased before November 2nd, 2015 remain valid and will continue working indefinitely according to the corresponding license terms.
Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
U komentarima na blogu bukvalno svi negoduju i najavljuju da više neće preporučivati JetBrains proizvode drugima i da će sami preći na druga rešenja. Ne zato što ne mogu da plate nego zato što neće da prihvate da rentiraju softver. Pričaju da njihove firme koje su kupile JetBrains softver (posle ubeđivanja rukovodilaca) sada sigurno neće više hteti ako licenca nije permanentna.
Svi znamo da su komentari na blogovima prosto puni ljudi koji imaju autoritet da donose takve odluke
Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
To što si napisao je klasičan kontra argument i takvi multipraktik ljudi su u manjini.
Nije to nikakav "kontraargument" već poznat problem za svakoga ko se našao u situaciji da bira između recimo pomenutog PyCharma i WebStorma na jednoj strani i punokrvnog IDEA. Hoćeš li da kupiš dva specifičnija alata i platiš manje ili kupiš mamuta koji sve poseduje ali zato košta kao zdrav bubreg na crnoj berzi u Pakistanu?
Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Recimo jedan kolega je kupio PHPStorm i nije upgrejdovao 3 godine jer mu je ta verzija bila sasvim dovoljna (to jest i dalje je mu je bila bolja do bilo kog drugog rešenja za PHP). Po novom bi bio primoran da plati reket da bi mogao da nastavi da koristi softver.
Reci drugaru da JetBrains od kad PHPStorm postoji nudi EAP verziju koja je potpuno funkcionalna i to "za dž" (ima čak više funkcija nego stable verzija).

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Zato ljudi negodiju, jer im to ograničenje lebdi nad glavom, a imaš i indie developere kojima može da se desi da nisu pri parama trenutno a licenca će da im istekne uskoro. I šta da rade. Ovako nisu morali da brinu.
Ko sad peca kontraargumente? Pa i indie developeri mora da plate JetBrains softver ako ga koriste zar ne? Razlika je u tome što recimo Jetbrains nudi razne povoljnosti i popuste za startup firme. Ako si indie developer dobiješ 50% popusta za sav softver. Ako si open source ili deo obrazovne institucije dobiješ sve "za dž".

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Da su samo dodali ovu šemu nebi bilo problema. Ali oni planiraju da ukinu dosadašnju. E to je problem. Ne sporim da ovo može da bude dobro za neke, ali nije za sve. Ni jedna promena nije ka boljem ako nije ka boljem za sve, ili bar nije ka gorem ni za koga.
Znaš kako, kukali su i kad je Adobe rešio da pređe na cloud. Bilo je povuci-potegni, "jao mi prelazimo na alternativna rešenja" a eno... Dve godine kasnije skoro svi ti što su kukali i dalje koriste Adobe. JetBrains je veoma specifična kompanija jer su svoj biznis model izgradili na slušanju potreba njihovih klijenata. Ako većina smatra da nešto nije fer apsolutno sam siguran da će ponuditi alternative. Ja ne mogu da se setim nijedne druge firme gde pojedinac može da ostavi feature request u njihovom trackeru i da za dve nedelje vidi taj feature u EAP verziji njihovog softvera. Softver im dobije bar po tri-četiri osveženja svake nedelje, njihove bete bolje funkcionišu bolje od stable verzija konkurencije, support je besprekoran.

Dvadeset godina sam u ovom biznisu. Video sam i koristio praktično sve što postoji. JetBrains je jedina firma koja je uspela da ostavi neverovatno konzistentan pozitivan utisak na mene. Ja ću lično podržati novi sistem jer smatram da mi se neuporedivo više isplati od zasebne kupovine. Plus, kompletan ekosistem mi apsolutno odgovara. Još kad 0xDBE izađe u punom izdanju (biće sastavni deo punog paketa) neću morati više da koristim nikakve alternative za DBA. $149 godišnje je mizerna cena za ono što dobijam za uzvrat.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke