Prikaz jedne poruke
Stara 1.12.2011, 20:41   #1
taXicity
Član
 
Član od: 25.8.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 415
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 63 puta na 40 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku taXicity Slanje poruke preko Skypea korisniku taXicity
Određen forumom Kuda ide rubrika "Svet igara"?

Ova tema će verovatno vrlo brzo biti zatrpana ili će biti obrisana. Svejedno, želim da skrenem pažnju kolegama ljubiteljima interaktivne zabave koji imaju tu privilegiju da pišu za SK. Tema ovog mog ranta biće izbor igre meseca i kriminalna recenzija Skyrima i shodno tome pripadajuća ocena. Želim da naglasim da svoje stavove iznosim sa stanovišta konzumenta video igara. Dakle, nisam novinar/kritičar, nisam špijun, nisam developer, već lik koji uživa u video igrama.

Imam 25 godina i naravno da me ovakve stvari više preterano ne interesuju, igre kao izbor izvora informisanja biram na osnovu svojih kriterijuma. Danas je četvrtak, SK se još uvek nije oladio od štampe i već je na mom stolu, kao što je uglavnom bio slučaj poslednji 12 godina. Na moje već tvrdo ukorenjene stavove nemali uticaj tokom svih ovig godina imao je i SK. To je donekle i uzrok moje frustracije, pogotovu što sam u većini slučajeva imao slično gledište na stvari kao i moj omiljeni ICT magazin.

Prema mom skromnom mišljenju, Skyrim se nalazi na par koraka od savršene igre. Sve što klasičan ljubitelj video igara sa IQ barem 2x većim od svoje telesne težine može da poželi nalazi se u Skyrimu. To je igra koja se zapravo igra, koja ne vuče igrača za nos iz ćoška u ćošak, koja ga baca u svet ultimativne virtuelne realnosti, ostavljajući ga na milost i nemilost svojim instinktima. To je igra za sve pare, koja se igra mesecima i koja prosto ne može da dosadi. Već na pola puta sa glavnim karakterom, bio sam negde na 30 levelu, prestao sam da ga igram jer sam shvatio da želim da igram Khajiit assassina. I uopšte me to nije smorilo, samo sam provalio da sam tonu stvari propustio u prvom playtroughu. Samo mi je žao što nemam taj luksuz da barem osam sati dnevno provedem uz ovo remek delo.

U svetu malo drugačijem od ove "naše" libaralno-kapitalistične, smrdljive močvare, Bethesda ili bilo koji drugi studio ima li bi još par hiljada dolara da zaposle još par ljudi, game testera, i ne bi imali deadline koji su imali i ova igra bi bila savršena. Za razliku od Betmena, koji na našim prostorima NEMA kultni status u određenim demografskim struktrama kao preko bare, u Skyrimu imaš slobodu da odigraš na minimum tri fundametalno drugačija načina igre. Na 99% igara iz AAA produkcije, koje su se provele ko bos po trnju na stranicama SK, glavna zamreka bila što "nema dovoljno slobode", to je "koridor pucaljka" ograničena ko terasa, pravljena za 30+ godišnjeg američkog middle-managera koji želi da se uvali u svoj kauč i uzme svoj XBOX i par sati masakrira Vinzantnice po Konstantinopolju zamišljajući svog šefa kao Manuela Speleologa. Od jednom, ultimativna sloboda u video igri, u ovom vremenu, nije dovoljna da Skyrim pobere lovorike već je to naslov koji potpada pod prethodno iznetu deskripciju. Ne znam u kom univerzumu, ali dobro.

Moji lični kriterijumi za evaluisanje video igara su: priča, mehanika izvođenja i dizajn, i ona najvažnija koja je izvedena iz prethonih - immersion, sposobnost igre da vas uvuče u svoje ralje i da vas ne pušta dok ne otkrijete odakle to svetlo na kraju tunela. To su majstorski odradili u Bioshocku, DXHR, Mass Effectu, donekle i u AC serijalu itd. Skyrim naravno ne iskače iz ove gomile sjajnih naslova sa dodatom neodoljivom željom za istraživanjem koja je sve jača kako se sati i sati provedeni u severnoj provinciji gomilaju za vama. Svesatan sam njegovih nedostataka, ali oni su neupdaljivi, čak mi ni vrlo naporan bug na main questu nije zasmetao. Glitchevi su mi zanimljivi, sakupljanje istih i postavljanje na forumima predstavlja pravu malu mini igru koja je zabavnija od celog CoD MW3. I još ima otključana FOV podešavanja. Ali ne, po vama u SK to je konzolaški port, dosadni meniji, pravljani za konzolaški kontroler. WTF? Jedino što smeta u celoj toj priči jeste nemogućnost sortiranja itema u kovčezima. I kraj. Na sistem menija treba se navići, i mogao je da bude bolji, ali to nikako ne predstavlja prst u oku, po bilo kojim standardima. Nema hotbara, što mi ni malo ne smeta jer ostavlja više prostora na ekranu za bitne stvari, kao što je verovatno najbolji melee combat iz prvog lica ikada urađen u video igri. Ovo nije WoW, ovde igraš na svoj način i igraš solo, a 8 numeričkih tastera je taman kolko treba za sve potrebe vašeg stila igranja. Veća zamerka koju ja imam je ponekad previše predvidljiv i tupav AI protivnika, pogotovu u nekim težim instancama, kada recimo protivnika savladate na daleko nižem levelu nego što su to dizajneri zamislili, nalazeći neki očigledan exploit. To može da pokvari iskustvo, ne glupi meniji. Ja sam neko ko nije mogao da oigra Oblivion do kraja jer je retardiran na previše nivoa, kada je Morrowind izašo bio mi je previše težak, i nisam imao pojma šta radim. Nisam TES fanboy, ali bezrezervno cenim to što su uradili sa Skyrimom, u ovom vremenu, bez da sve bude servirano na tacnu zombiju-konzumentu koji ne želi da pokrene svoju gangliju jer je imao težak dan na poslu i u školi CELOG svog života. A da ne pričam o tome koliko se razlikuju svaki individualni playtrough.

Nemam ništa protiv Betmena, to što ja ne gotivim taj žanr (prventveno zbog toga što mi je izazovan ko Super Mario), ne znači da je to loša igra. Naprotiv, vidim da se ljudima dopada. O CoD-u u Battlefieldu nemam potrebu da trošim reči, to su MP igre koje imaju drugačiji senzibilitet, i koje ne mogu da igram jer nemam para za bacanje.

Zbog toga se pitam da li je Svet Igara izgubio malo kompas? Zašto Kuzma Altaira (Alteira, to bih progutao) naziva Alter, više od jedanput? Niko se neće leba najesti od prodaje igara u Srbiji, trebaće još mnogo Save da prođe ispod Gazele dok se to ne desi, što samim tim relativizuje uticaj medija kao što je SK u Serbistanu. Ali mi ga zato ne kupujemo, nikada i nismo. Kupujemo ga jer je naš, jer je bio tu "od početka", jer smo prvi reinstall Windowsa uradili uz pomoć teksta u SK, jer smo sa njegovih stranici izučili Von Neumanovu arhitekturu, taman onolko da nas deru "serviseri" i da povežemo svoje kompve u kućni LAN, i da konsultujem Sašu Uzelca pre nego što krenemo da sklapamo svoje omiljeno Frankeštajnovo čudovište. Zato volim SK, zato mi i smetaju ovakve stvari.
taXicity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 13 korisnika se zahvaljuje korisniku taXicity na korisnoj poruci:
acaf (3.12.2011), anarchy (3.8.2013), Andross (5.12.2011), Asmodeus (2.12.2011), bacacar (3.12.2011), dc 22 (2.12.2011), Devilish Soldier (13.12.2011), evanghelion (4.12.2011), Marko Radonjic (8.12.2011), nameless1 (2.12.2011), Nenad Vasovic (22.12.2011), r0nIn (2.12.2011), thebluephoenix (2.12.2011)