Prikaz jedne poruke
Stara 12.12.2009, 20:09   #119
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Omiljeni cRPG

[rant]
Oblivion je dobar, nema sta, ali cinjenica da svi u gameworld-u level-uju zajedno sa tobom je po meni showstopper. Ta glupost potpuno eliminise svaki rewarding efekat iz igre. Fallout serijal (bez trojke ali sa Arkanumom) je sa druge strane spomenik dobrog rewarding gameplay-a. Kad se samo setim kako sam se vukao sa pumparicom dok me nisu poslali u theGlow, a tamo... Zadnju cetvrtinu igre si zasluzeno car i uzivas u plodovima svog truda.

Kotor, MassEffect i DragonAge su savrseni primeri on-rails RPG-ova, gde je roleplay sveden na minimum. Lepa prica i dijalozi ali to je to, nema neke mogucnosti izbora i nema onog yebokevnog osecaja da se trud nagradjuje, kao kad nadjes Minigun u ormanu neke napustene vojne baze u sred pustinje. U svim tim igrama imas neki uvodni deo igre (u koji po pravilu ne mozes da se vratis), zatim se prica grana na 4-5 nezavisnih celina koje mozes da obavis po svom nahodjenju, i kada ih sve zavrsis prica konvergira u zavrsni deo. I to je to! Tokom igre opremu nadogradjujes "na kasicicu" tj. svaki komad opreme je za 0.25% bolji od onoga sto imas, sto je najizrazenije u MassEffect-u. Linearno do bola.

I jos nesto, od kako su u Kotoru uveli "neobavezno" caskanje sa partymemberima sve igre se drze toga kao pijan plota. Igra te forsira da nemas svoje misljenje, nego da se se "uvlacis" svakom ponaosob i pricas mu sta zeli da cuje, u cilju otkljucavanja njegovih sposobnosti ili eventualno sidequesta koji ce ti doneti malo xp-a i za 0.27% bolju opremu. Da stvar bude jos gora pravi izbori u maratonskim dijalozima i nisu preterano ocigledni, znaci save/load. Na kraju ispada da igras ne da bi pobedio igru kao sadrzaj nego da bi pobedio dizajn igre.

[/rant]

Izvinjavam se za rant sekciju ali morao sam to da podelim sa nekim. Sad mi je lakse.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Boris B. na korisnoj poruci:
mmn2911 (18.12.2009), shrafko (15.12.2009)