Prikaz jedne poruke
Stara 19.4.2006, 21:06   #70
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Pesma/e koja vas najvise dirne/u?

Tema je bila: "pesma sa najboljim tekstom". Ne znam zasto su je modovi obrisali (posebno nakon sto sam otkucao gomilu teksta ). iako to nije tema koja je slicna ovoj. Sad, kako ne bih bacio svoj tekst, paste-ujem ga ovde.
Modovi, vratite temu, molio bih (iako nije moja tema) jer, iako tako izgleda, ove dve teme nisu iste.




Hmmm... Tesko je stvarno odgovoriti na ovo pitanje...
Ali rado pricam na tu temu, jer sam u pojedinim remek delima zaista uzivao.

Sad, treba razgraniciti neke stvari.
Ne bih se slozio da metal nesto preterano obiluje dobrim tekstovima (za druge pravce da i ne pricam,), jer je velika vecina takvih tekstova trivijalna, uproscena i mahom se zasniva na necemu sto su izvukli ( a cesto, izvukli iz kontesta) iz legende, biblije, istorije, naucne fantastike, mitologije, okultizma, satanizma... svega sto su autori tih tekstova procitali do tada u zivotu.
Poenta tih tekstova se uglavnom svodi na puko prepricavanje dogadjaja za koje su autori citali u knjizi, pokusavajuci pri tom da siluju tekst, odrzavajuci rimu konstantno.

Sa druge strane, postoje kao malo ozbiljniji metal bendovi t.j. njhovi tekstovi, ali i tu treba razgraniciti neke stvari. Jedni, zaista jesu umetnici, u pravom smislu te reci, dok drugi metaforama (opet pod uticajem Edgara Alan Poa, Bodlera i drugih) pokusavaju da pojasne slikovito nesto sto nisu ni zamislili, jer je njima, pre svega, bitna lepota reci, i kako ce to da zvuci, a ne poenta i zasto se to pise, uklopljeno sa lepotom izgovora.

Tekstovi koji mene zaista inspirisu, su tekstovi My Dying Bride-a, Opere IX i Theatre of tragedy... (neka ovo budu predstavnici zanrova u ekstremnom metalu koje ja najvise slusam: Doom, Black, Gothic)

Citajuci tekstove prvih, mnogo toga ne razumem, ali s' vremena na vreme razumem fragmente (isecke iz teksta, strofe) i previse dobro.
Drugi su nesto tipa prepricavanja necega sto su procitali i videli, ali rade to na jako originalan nacin, svojim jezikom i ne kopirajuci one koje su citali, stvarajuci jedinstvenu okultisticko-black atmosferu.
Treci su slicni drugima (prepricavanje ili smisljanje mit-ova), s tom razlikom sto ovi pevaju o lepoti u mraku (lepota tragedije), a ne spiritualnom uzdizanju pra-predaka, politeizmu, paganstvu i na kraju okultizmu...
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke