Prikaz jedne poruke
Stara 23.12.2020, 14:00   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Samsung 43 Q60T QLED TV

Nakon što mi je neočekivano stradao stari TV bacio sam se u potragu za novim. Želeo sam da mi idući TV bude OLED ali preskupi su mi i dalje, pogotovo nove 48-ice koje bih želeo. Pošto sedim na nešto malo preko 2m od TV-a, nije mi trebalo ništa veće od 43 iako su doplate za veće dijagonale male. Krenuo od Samsung TU8000, pa me ipak privukao TU8500 sa još višim nativnim kontrastom, ali ga niko nije imao na lageru, dok nešto bolji Q60T jesu...

Pa da krenemo, šta sirotinjski QLED nudi i kako radi, a ja ću se malo više fokusirati na stvari koje se teško nalaze u "profesionalnim" opisima.

TEHNIKALIJE UKRATKO

TV je 4K i HDR kompatibilan, mada osvetljenje ne ide dovoljno visoko da podrži pun HDR. Od konkekcija ima 3 HDMI porta, 2 USB, optički izlaz, LAN i Wifi. Panel je VA tipa a Samsung je upotrebio nekakvo Dual LED rešenje za pozadinsko osvetljenje i uspeli da izvuku prilično impresivan nativni kontrast od 7000:1.

IZRADA I PRATEĆA OPREMA

Samsung uz TV isporučuje samo onaj mali Smart daljinac koji nema brojeve. Za mene je ovo veliki propust i maksimalno podmukao potez, pošto vidim da su recenzantima isporučivali oba. Pilićari tipični. Na svu sreću, daljinac od preminulog H6400 savršeno radi i 5x je praktičniji od ovog Smart koji je najobičniji daljinac sa manje dugmića i nema ništa smart oko njega. Mera uštede i ništa više.

Nožice se ovog puta montiraju bez ijednog šrafa, na klik takoreći. Plastične su ali vrlo čvrste, deluju kvalitetnije od one kokošije nožice sa starog TV-a koja je bila očajnog kvaliteta i vremenom se TV nakrenuo na njima. Dva bambija na ovom polju.

Sam TV je prilično lepo napravljen, plastika deluje OK, ivice su vrlo uske i malo crveno led svetlo praktično neprimetno. Mrzi me da sam slikam telefonom pa evo par se weba.

Spoiler za Slike:





TIZEN OS

Radi prilično lepo i glatko, brže naravno od starog H6400. Sve što bi nekom moglo da zatreba mislim da je prisutno. Aplikacije se pokreću vrlo brzo, YT praktično uvek radi u pozadini i na poziv je dostupan bez učitavanja. 4K i HDR iz YT i Netflixa se aktiviraju automatski kada su dostupni. Nisam nikada koristio Android TV pa ne mogu da uporedim ali ovo je sasvim OK. Detalj koji me strašno nervira je što ako direktno uđem u npr. TV vodič ili meni, kad se stisne return ili exit uvek se prvo vratite u Smart Hub iako niste preko njega tu došli. Sitnica koje me jako iritira jer uvek treba korak više da se iz nečega izađe.

KVALITET SLIKE

TV kanali

1080i kanali izgledaju jako dobro, SD prihvatljivo. Ja i dalje insistiram na korišćenju kartice i kanalima direktno na TV tjuneru jer je tako kvalitet slike ubedljivo bolji od bilo kog box-a. Samsung je pritom jedan od proizvođača koji ovo radi najbolje, pustite dobar HD kanal i sa uživanjem ćete videti da je slika čista i oštra a svi sitni detalji na koži lica npr. ili film grain očuvani. Znam da ovo umeju da urade i Sony i Panasonic... LG nije rđav ali nije na istom nivou... dok npr. kineksi Philips, Hisense i sl. u većini slučajeva preteraju sa čišćenem slike i ubiju detalje, teksture i film grain.

HD i UHD izvori

Kontrast od 7000:1 je otprilike najbolje što LCD može da pruži, a QLED tehnologija zaista ima odlično saturisane boje pe je slika zato izuzetno živa i kontrastna. Uniformnost ekrana je odlična na crnoj, sivoj i beloj pozadini. Iako je u pitanju Edge osvetljenje, osetno je uniformnije od starog H6400 koji je bio direct LED. Dirty screen efekat praktično ne postoji.

Već 1080p sa Netflixa ili preko HDMI izgleda vrlo oštro, ali kada se pusti nešto 4K primeti se poboljšanje čak i na 43". Slika odjednom postane staklastije čista i prirodnija. Možda ne vidimo individualne piksele ali mozak svakako regirstruje dodatnu bistrinu na 4K.

HDR sadržaj je tek impresivan. Puštao sam neke YT klipove i odgledao par stvari na Netflix-u. Prosto i ne znaš koliko su svetlosne informacije kompresovane na SDR sadržaju dok ne gledaš malo HDR pa se vratiš. Senčenje je bolje i detaljnije pa slika uvek deluje dublje i trodimenzionalnije. Čak i devojka koja nije techy je bila u fazonu - wow. Ovaj TV je LCD sa maks ~500 cd/m2. To ne pokriva pun HDR opseg ali svejedno i ovako kako je izgleda mnogo bolje od SDR sadržaja koji je masterovan za do 120 cd/m2.

Panel ima samo 60Hz ali je motion sa judder interpolaton na 4 začuđujuće gladak. Ako se nabudži više (10 je maks), postaje veštački gladak i pojavljuju se artifakti, tako da sam ja našao sweet spot na četvorci i vrlo sam zadovoljan motion rezolucijom.

ZA IGRE

TV ne podržava VRR tako da ništa od FreeSync-a. Iako 60Hz, panel ima jasno brži odziv od H6400 koji je bio 120Hz, pa je npr. black smearing daleko manje izražen i pokreti čistiji. Toliko o brojkama... Dobra stvar je da su latencije u game modu fenomenalno niske (oko 10ms) i uopšte ne osećam lag koji je na H6400 bio izražen.

Sinoć sam čak uredno igrao RE3 remake u HDR modu... ali nažalost sem imena tu nema ničeg HDR. Ovo je nažalost trend kod mnogih igara i BR filmova, da napišu HDR a ustvari ubace neki mod koji veštački nabije osvetljenje i odradi neki mapping koji finalno izgleda lošije od SDR. Cyberpunk 2077 npr. takođe ima lažni HDR mod koji je očajan.

ZVUK

Prilično dobrog i punog zvuka ali nijansu manje detaljni od H6400. Sasvim upotrebljivi za day to day upotrebu. Za filmove ipak neće stvoriti dramu i atmosferu kao neki bolji sistem zvučnika. TV narvano ima digitalni optički izlaz kojim sam ga spojio na DAC, pojačalo i zvučnike... što koristim za filmove i igre.


ZAKLJUČAK

Vrlo dobar TV za 460€. Tradicionalno jaka strana Samsunga je odličan nativni kontrast i obrada slike koja je odlična sa svim izvorima. 4K HDR sadržaj stvano izgleda odlično kad je pravi a ne fake. Kao jedinu veliku manu za gejmere vidim nedostatak VRR. Skuplji Q70T ga već ima, kao i nešto veći brightness... ali da sam se otvorio za njega to bi mi već bilo preblizu cene OLED-a tako da je ovo najskuplji LCD koji sam želeo da kupim.

Normalan opis je ovim završen a u sledećoj poruci ću dodati malo gikovskog renta o HDR-u, LCD-u i kalibraciji.

Poslednja ispravka: Aibo (23.12.2020 u 14:57)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
doctor (24.12.2020), Laskaris (27.12.2020), polarnimeda (2.1.2021)