Prikaz jedne poruke
Stara 11.1.2017, 21:51   #101
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Preporuka distribucija za vaš kompjuter

Ja volim Arch. Probao sam i Kubuntu i Linux Mint i obicni Ubuntu, ali Arch mi se najvise svideo. Na Linuxu sam vec 3-4 meseca tako da mogu da dam neko misljenje.

Sto se tice lightweight distribucija, ne racunajuci Damn Small Linux, Puppy Linux i slicne, najlaksi je Arch sa LXDE grafickim okruzenjem. Vrsio sam testiranje na VirtualBox-u sa 1GB RAM-a i Arch + LXDE je bio uvek u prednosti za 100MB manje zauzeca RAM-a u odnosu na Lubuntu.

Sto se tice izgleda, probao sam sva moguca graficka okruzenja sa Arch Wiki-a i ovo su sledeca misljenja.

(Ovo je sve probano na Nvidia kartici, na AMD/Intelu mozda nece biti problema sa Tearingom na nekim okruzenjima.)

KDE/Cinnamon - ovo je za one koji zele moderan i nasminkan Linux. Ja dajem prednost KDE-u jer ima vise mogucnosti za sminkanje i jer na njemu nisam imao problema sa Tearingom kao na Cinnamon-u. Naravno potrebno je dodati 4 linije u .config fajlu od graficke i onda je problem resen. Na Cinnamonu to nije potreno, ali su mi iz nekog razloga aplikacije koje sam instalirao sa AUR-a (Arch User Repository-a) pravile ogroman Screen Tearig kada su bile pokrenute (Skype, Chrome, Bomi).

LXDE - ovo graficko okruzenje je za one koji zele lightweight Linux ili zele classic look koji je slican Windows-u XP/2000. Na njemu isto nema problema sa Screen Tearingom kada se dodaju 4 linije .config fajlu. Sto se tice izgleda moze i ono lepo da se nasminka Numix ikonama i temom i da izgleda sasvim pristojno, a pritom i dalje trosi svega 200MB RAM-a.

XFCE - nisam ga mnogo koristio, ali je dosta slicno LXDE. Za razliku od LXDE-a ima Dock nalik onom na MAC-u. U sustini manje vise isto. Bez Comptona ima mnogo Screen Tearinga, tako da je on obavezan.

Unity - on mi se i nije nesto svideo preterano, a i radi samo na Ubuntu. Na njemu nisam imao nikakvog Screen Tearing-a. Njega preporucujem onima koji zele MAC OS za DZ, barem mene dosta podseca na MAC, pa mi se zato verovatno i nije svideo.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke