tema: [Mobilni telefon] Cubot GT99
Prikaz jedne poruke
Stara 30.11.2013, 14:13   #1
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Cubot GT99

Ovo je moj opis kineskog telefona po imenu Cubot GT99.
Opisao sam ga kratko, sažeto i jasno.
Napravio sam i nekoliko fotografija.
Slobodno se obratite sa pitanjima i/ili specifičnim zahtjevima.


Detaljne specifikacije su na linku proizvođača, a ovo su osnovne:
Displej 4,5 inča, rezolucija 1280x720,
MediaTek Quad procesor 1,2 GHz,
1 GB RAM, 4 GB ROM, 2200 mAh,
Wi-Fi, GPS, Dual SIM, Android 4.2.1.


Način kupovine i plaćanja:
Kupio sam ga na PandaWill-u za 139 dolara (sniženje 10%) i doplatio 4 dolara sa slanje sa brojem sa praćenje. Dobio sam ga za 2 sedmice. Od dodatnih troškova tu je podmićivanje carinika sa 10 evra i 2,5 evra za administrativne troškove. Sve zajedno oko 123 evra.


Sadržaj pakovanja:
Telefon, punjač, USB kabel, slušalice (loše), baterija, uputstvo za korištenje, silikonska zaštita i zaštitna folija koja je već nalijepljena na displej. I to sve stane u malu kutiju.


Izgled i kvalitet izrade:
Plastičan, ali dobar. Odlično izgleda sa zadnje strane. Sa prednje je malo ''kabast'', odnosno ima dosta prostora oko displeja, a posebno ispod displeja. Zadnja strana je glatka i klizava, ali zato silikonska maska sprečava ispadanje telefona iz ruke. Power button je na gornjoj strani, to je drugačije od ostalih modela. Ostali elementi su standardno raspoređeni. Posjeduje LED za notifikacije. Navigacijske tipke ispod displeja nisu bijele, nego plavičasto/ljubičaste i Home button je okrugao. Eto to malo kvari utisak o izgledu, ali nije ništa strašno.


Displej:
Displej je tipa IPS, što će reći da ima dobre uglove vidljivosti, prirodne boje i dobar kontrast. I stvarno je tako. Rezolucija je 1280x720 piksela, što daje gustinu od 326 piksela po inču, što implicira da je prikaz jako precizan i sitan tekst je dobro čitljiv. Gustina piksela je analogna Apple Retina displejima na iPhone-ima. Odziv je dobar. Jedina mana je malo probijanje svjetla uz donju ivicu, ali to se primijeti samo na jednobojinim i tamnim podlogama.


Baterija:
Deklarisani kapacitet od 2200 mAh je sasvim dovoljan za standardno korištenje. Nisam je detaljno testirao, ali zasad vidim da nije ništa bolja, ali ni ništa lošija od konkurencije, prilično dobra za kineski telefon, može se reći.


Performanse:
MediaTek četvorojezgarni procesor frekvencije 1,2 GHz sa 1 GB RAM memorije je dovoljan za sve potrebe, bar meni. Rad je gladak i brz, bez ikakvih problema, a AnTuTu pokazuje oko 13500 poena.


Operativni sistem:
Dosta čisti Android 4.1.2 sa Google-ovim aplikacijama i još par osnovnih aplikacija (File Manager, Sound Recorder), bez ikakvog značajnog bloatware-a. Optimizovan i brz, bez ikakvih mana. Korištenje dvije SIM kartice je jednostavno i dobro odrađeno.


Povezivanje:
Kvalitet signala mobilnog operatera je dosta dobar, kao i kvalitet zvuka kod razgovora. Signal Wi-Fi je isto jako dobar. GPS sam samo jednom probao, ali izgleda treba mu neko vrijeme da uhvati ''lock'' pozicije i signal je slab. Ovo je tipično za Kineze. Postoje software-ski tweak-ovi za ovo, ali još ih nisam probao. GPS koristim rijetko, tako da me i ne zanima za sad.


Kamere:
Zadnja kamera je jako dobra. Za ovako jeftin kineski telefon je prilično upotrebljiva. Kamera u suštini nema 12 megapiksela, nego 6, a ostatak je dobijem interpolacijom. Blic bi mogao biti jači, a pogotovo je slab kada se koristi kao baterijska lampa. Prednja kamera ima 5 megapiksela, opet je vjerovatno u pitanju interpolacija, ali je definitivno bolja od običnih VGA kamera.


Zaključak:
Odličan telefon za svoju cijenu i preporučujem ga svima kojima odgovara na osnovu pročitanog. Nudi i više nego što možete očekivati, i to bez ozbiljnih zamjerki.


Fotografije:
Za pregled fotografija kliknite na thumbnail-ove ispod, pa onda još jednom kliknite na dobijenu sliku za pregled pune veličine fotografija.




Poslednja ispravka: Prief Lirator (1.12.2013 u 0:11) Razlog: Ispravka sitnihslovnih grešaka
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Prief Lirator na korisnoj poruci:
ColdBoot (30.11.2013), Filip89x (30.11.2013), LoshMeeBre (30.11.2013), mp3lopov (5.12.2013), NIx Car (3.1.2014), todos (4.12.2013), zajchik (30.11.2013)