tema: [Matična ploča] Asus M4A89GTD Pro
Prikaz jedne poruke
Stara 20.2.2011, 2:36   #1
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Asus M4A89GTD Pro

Ploča dolazi u krajnje šarenom pakovanju, sa naglaskom na "ekstremni dizajn" i dva inteligentna procesora, EPU i TPU, zaduženi za čuvanje električne energije i porast performansi.



Pakovanje:
-ATA kabl
-2x SATA2 kablovi sa konektorom pod uglom od 90 stepeni
-2x SATA3 kablovi sa konektorom pod uglom od 90 stepeni
-Asusov Q-Connector za lakše povezivanje front panel-a
-VGA switch card (o tome nešto kasnije)
-i standardno: backplate, uputstvo, disk, itd...



Na ploči pre svega dominira plava boja sa tamnim PCB-em, pune je ATX veličine.



Na zadnjem panelu se nalaze PS2, 6xUSB 2.0 (USB3 verzija ima 2 USB 3.0 umesto 2.0, ali po meni to nije opravdavalo razliku u ceni ), optički audio izlaz, VGA i DVI, Firewire, e-SATA, LAN i 6 3.5mm konektora za zvuk.



Mesto gde se na skupljoj verziji nalazi NEC-ov USB 3.0 čip:



Prva stvar koja mi je zapala za oko je izdignuti EPS12V konektor za procesor. Iako se ovo čini kao odlična stvar jer eliminiše potrebu da se prsti zavlače duboko kako bi se kabl otkačio, u mom slučaju meni ovo nije odgovaralo zbog položaja radijatora za vodeno hlađenje, ali je problem rešen.



Desetofazna naponska sekcija (8 za procesor i 2 za mem. kontroler) je pasivno hlađena i povezana toplotnom cevi sa hladnjakom na severnom mostu. I pri većim opterećenjima hlađenje je mlako i odlično vrši svoj posao.



Što se tiče donjeg dela ploče, tu se nalazi 6 SATA3 konektora, ATA konektor pod uglom (pohvalno, iako ga ne koristim), 4 USB headera za ukupno osam portova, firewire header, i konektori za front panel.



Ploča takođe poseduje 2 prekidača i jedno dugme: turbo key, core unlocker i memOK. Turbo key automatski overklokuje procesor za određeni procenat, mada iako ovu funkciju nisam probao (manual FTW), na drugim testovima sam pročitao da ovo iako overklokuje procesor, znatno usporava memoriju, tako da sistem čak ostvaruje i lošije performanse. Core unlocker otključava skrivena jezgra i keš na procesorima (pošto je ACC uklonjen iz SB850 južnog mosta), mada iako postoji ovo dugme, postoji opcija u BIOS-u kojom se biraju aktivna jezgra (spasonosno u slučaju mog Athlona X3 kome je četvrto jezgro nestabilno, makar se dobija L3 keš). Zanimljivo je da ako se računar više puta resetuje posle aktiviranja core unlocker prekidača, ploča će automatski isključivati jezgra dok ne uspe da podigne operativni sistem. Pohvalno. Funkciju memOK dugmeta nisam baš najbolje razjasnio (na svu sreću nije mi ni bilo potrebno), ali u teoriji po pritiskanju dugmeta, ploča "nekako" uspeva da proradi sa nekompatibilnim modulima. ()



Ploča poseduje dva PCI-E slota. Gornji može da radi na maksimalno 8x, dok donji može da radi na 16x ukoliko je VGA-Switch uboden u prvu, ako nije, oba slota rade na 8x. E sad, ono što se meni dešava je da kad sam stavio VGA-Switch u prvi slot i u drugi slot Gainwardovu GTS 250, AIDA 64 prijavljuje da radi na 4x (), a kad sam izvadio tu karticu, ostalo je na 4... Verovatno update BIOS-a rešava ovaj problem.

Poslednja ispravka: veseliburek (20.2.2011 u 3:47)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 12 korisnika se zahvaljuje korisniku veseliburek na korisnoj poruci:
>>ScReAmEr>> (20.2.2011), BlackBaron (21.2.2011), bobiv (20.2.2011), donator99 (20.2.2011), Filip89x (16.6.2013), flamingos (21.2.2011), jonathan (11.5.2011), optimus Z600 (7.3.2011), pharaon.92.bc (20.2.2011), Red_Devil_89 (20.2.2011), starx (7.3.2011), todos (21.2.2011)