Prikaz jedne poruke
Stara 25.12.2015, 10:02   #4
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Tek instalirani Windows ...not responding

Pa pazi... Ako na tih prvih 6GB staviš Linux swap, a onda prazan prostor, a onda Windows, pa tek onda na kraju Linux, na Linuxu ako bude koristio često swap, gubićeš performanse, jer će glava šetati stalno sa kraja na početak hard diska i ne znam koliko je to pametno.

Ne znam koliki je hard disk, ali je možda bolje da prvih 11GB izoluješ skroz, pa onda prva particija da ti bude onaj Windows system reserved od 100MB za boot, pa onda Windowsova sistemska, pa tek onda linux swap, pa onda na kraju Linux.

Što se preporuke hard diska tiče, tu ti je koliko para toliko muzike. Najbolji je WD black, ali je i papreno skup, ali ima 5 godina garancije. Zatim WD red on ima 3 godine garancije i ako piše da je za RAID, sasvim normalno radi na desktopu.

Imaš i onu varijantu SSHD diskova što imaju SSD deo od 8GB za keširanje čestih programa, tj. fajlova + 1TB klasičnog hard diska. SSHD 3.5'' SATA3 7200 1TB+8GB Seagate Hybrid Drive ST1000DX001, 64MB on je oko 9700 dinara.

Ako imaš SATA2 ploču ili SATA3, a ograničen budžet, ja bih zaista kupio SSD recimo onaj Patriot od 120GB i onda za storage neki WD Blue ili Green HDD i to je već fino ubrzanje sistema.

AKo imaš SATA1 ili IDE, onda bih išao na SSHD, jer SSHDu ne treba TRIM komanda i taj keširani deo stvarno poboljšava performanse sistema, probano u praksi.

Treba mu malo vremena dok ne pokapira šta i kako, ali posle par dana korišćenja sve što klikneš odmah se otvara.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke