Prikaz jedne poruke
Stara 7.3.2011, 3:23   #436
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

A gde sam ja rekao šta neki klinac treba da radi ? I kakve ja veze imam sa tim ko će šta da radi ? Ja sam samo naveo šta su alternative za nekoga ko hoće da koristi ili nauči da koristi softver, a da pritom ne krši zakon. Ako neko baš hoće da krši zakon, šta mu ja mogu. Tu su sudovi i policija, pa nek se oni ganjaju sa njima. To im je uostalom i posao. A ono što ja mogu da uradim jeste da propagiram poštovanje zakona, jer želim da živim u normalnoj državi u kojoj se zakon poštuje, jer je tako bolje za sve.

I mani se tih prozivki o tome kako je ko počeo. U vreme kada sam ja bio klinac, nije bilo alternative, nije bilo interneta, nije bilo open source pokreta, nije bilo uvoza softvera, te je JEDINI način da se dođe do bilo kakvog softvera, bilo kopiranje istog od nekoga ko je na neki način došao do njega. Pored toga, tada u zemlji Srbiji, zakon o autorskim pravima NIJE pokrivao softver, te ni kopiranje istog nije bilo ilegalno ukoliko si rezident zemlje Srbije. Zato se nemoj blamirati praveći nekakva poređenja koja nemaju nikakvog smisla.

Uostalom, kad sam ja rekao da je problem što će neki klinac da instalira piratski Corel ili bilo šta i uči da radi na njemu i vežba ? Problem je što klinci nemaju uopšte svest o tome da je to ilegalno i drve po forumima o nekakvoj pravdi, bombardovanju, nemanju para i drugiom glupostima, te kako im to daje za pravo da krše zakon, šeruju taj softver, instaliraju kad i kome stignu, smatrajući da je to sasvim normalno. To nije i ne može biti normalno. To je kršenje zakona i to je fakat. A za kršenje zakona ne postoji opravdanje, ni u vidu bombardovanja, ni u vidu masona, ni u vidu besparice, ni u vidu prozivki upućenih kompanijama koje prave krš softver, ni u vidu prozivki korporacijama koje utiču na donošenje zakona, ne... ništa od toga ti ne daje pravo da kršiš zakon. Ako ne veruješ, probaj da se prijaviš policiji zbog piraterije, pa kad dođeš na sud, pokušaj da iskoristiš nešto od ovoga kao opravdanje, pa ćeš videti da li će sud to prihvatiti ili ne. ja tipujem da bi bilo ovo drugo.

Prema tome, ne kažem ništa, koristite priliku dok to još može i delite šta stignete i kome stignete, ako vam je to cilj. Ova zemlja još uvek nije uređena, niti ima efikasno sudstvo, delimično zahvaljujući i takvima kao što ste vi i kojima nikada ništa nije dosta, a takvo stanje može da potraje još podosta (2-3 decenije bez problema). Eventualno će se hvatati neki poput ovog što je linkovao mojtevideo. Mislite da ste nešto bolji od trenutne političke garniture ? Niste, isti ste, otimate od svojih sugrađana i jedni i drugi, koliko ko može. No, jednog dana će sve to stići na naplatu, jer će jednog dana i ovo biti pravna država (milom ili silom), a u pravnim država se sve plaća. Mislite da razvijene zemlje ne plaćaju svoj ceh zbog piraterije ? Plaćaju, itekako, samo što su te zemlje em bogatije, em je piraterija na niskom nivou, pa to može da se pokrije. I ne, ne kažem da će to biti direktno plaćanje, tipa dođe EA i kaže "Srbijo, dođeš mi 100 milijardi zbog piraterije", nego će se platiti kroz nedostatak radnih mesta, lošijeg standarda, dužeg trajanja tranzicije, itd. Mislite da to nije povezano ? Think again. U ekonomiji i privredi je sve povezano, a pošto je i softverska i zabavna industrija deo privrede, jasno je da bilo kakva šteta nanesena toj industriji, zapravo šteti kompletnoj ekonomiji i to ne ekonomiji zemlje iz koje dolazi taj softver, već zemlji u kojoj se taj softver distribuira.

Naravno, i kad za 20 godina budete živeli podjednako bedno kao danas, za to ćete okriviti Amerikance, masone ili Marsovce... uvek se nađe krivac... nikako sebe i to što ste godinama radili na tome da stanje ostane upravo takvo kakvo jeste, bedno. Al, šta da se radi, takav vam je mentalni sklop. Ja želim da verujem da mladi ljudi u Srbiji predstavljaju nekakvu intelektualnu elitu ove zemlje, ali nažalost, svako malo se uveravam da to nije istina, jer teško je klasične razbojnike smatrati bilo kakvom elitom.
Marko_L je offline