Prikaz jedne poruke
Stara 10.10.2019, 12:11   #1
Munja666
Član
 
Član od: 5.3.2008.
Poruke: 86
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Intel core i5 3470 visoka temperatura

Pozdrav svima,

Nakon što sam zamenio stari procesor Celeron G530 novim iz naslova i5 3470, zadržao sam stock cooler sa Celerona (Foxconn E97379-001) u nadi da će moći da "oladi" i5.

Iako u specifikaciji kulera piše da je kompatibilan sa razno-raznim i3/i5/i7 intel procesorima, nakon što sam izvadio stari cpu, naravno stavio novu pastu na i5, montirao kuler - komp je proradio,

ali temperatura i5 se nije spuštala ispod 80°C. U pojedinim trenucima pod opterećenjem temperatura išla i do 104°C i RPM ventilatora išao preko 2300.

Nadam se samo da toliko visoka temperatura nije oštetila trajno CPU. Naravno da sam odmah nakon dostizanja te temperature izgasio komp.

E, sad se postavlja pitanje da li je realno da ovaj fabrički kuler nije u stanju da ohladi i5, s obzirom na to da sa tim istim kulerom Celeron nije prelazio 50°C, a na idle je bio oko 34-35°C?

Po specifikaciji ovaj i5 ima TDP neznatno veći od Celerona 77W naspram 65W, što u teoriji ne bi trebalo da bude prevelika razlik. Barem sam ja tako mislio kada sam se odlučio da bar na neko vreme zadržim stari kuler

koji je do sada hladio Celerona besprekorno.

Da li bi postavljanje nekog "ozbiljnijeg" kulera (i kog) rešilo problem ili je problem u nečem drugom?
Munja666 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke