Prikaz jedne poruke
Stara 19.11.2007, 2:46   #44
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Arrow Re: Veliki srpski umovi

Mnogo je umova iz Srbije...Ja ću da pomenem jednog iz moje struke:Nikola Obradović.Izvinjavam se na dužem postu, ali šta je tu je.
Citat:
Golgota inž. Nikole Obradovića, profesora Tehničkog fakulteta u Beogradu, započela je već u prvim danima nemačke okupacije. Nacisti su ga zarobili i odveli u zarobljenički logor u Nirnbergu, gde je odmah dobio tešku upalu pluća. Posle nekoliko meseci mučenja i maltretiranja uspeo je da iz logora izvuče živu glavu. Desilo se to u času kada je general Milan Nedić, predsednik ratne vlade Srbije, uspeo da od Nemaca izdejstvuje dozvolu da se iz nacističkih logora puste zarobljeni profesori Beogradskog univerziteta.

Otkupljujući svoju glavu u ratu radio je kao vanredni profesor Tehničkog fakulteta. Kao svaki častan čovek radovao se odlasku Nemaca iz Beograda, ali radost mu je kratko trajala. Čim se Brozov režim uz ogromnu Staljinovu pomoć, ustoličio u Beogradu, Sud časti Beogradskog univerziteta uzeo ga je na nišan. Tražio je da što poniznije napiše izjavu o svom "radu i ponašanju" i o "radu i ponašanju" svih svojih kolega koje je poznavao i o kojima je nešto čuo.

Inž. Obradović je odbio da cinkari i potkazuje svoje kolege, već se Sudu časti obratio s puno dostojanstva: "Izjavljujem da po ispitivanju svoje savesti mislim da nisam ništa učinio što bi štetilo časti, ugledu ili interesima naroda uopšte, a Univerziteta posebice."

Ovaj ugledni profesor, koji je na Tehničkom fakultetu još od 1930. godine držao katedru za hidraulične mašine, bio je izričit: "Sa okupatorom nisam imao ni veze ni doticaja. Na Mašinskom otseku najstariji sam vanredni profesor. Na Univerzitetu sam od 1926. godine. Za sve vreme svoga rada trudio sam se da korisno poslužim i da ugled katedre, a time i škole, popnem na što viši nivo. Mislim da sam u tome imao i uspeha."

Ni Sud časti nije mogao dokazati suprotno, ali ipak ga je mesecima zlostavljao i ispitivao. Oštro mu je zamerio što u nemačkom zarobljeništvu nije ostao do kraja rata, što je na Kolarčevom univerzitetu održao predavanje O vodenim motorima, što je prisustvovao jednoj Svetosavskoj akademiji i "proslavi godišnjice Stojana Novakovića", jednog od najuglednijih srpskih naučnika i državnika, člana Srpske akademije nauka i umetnosti.

To je Sudu časti bilo dovoljno da dođe "do uverenja da je profesor Obradović kriv, pa je stoga odlučio da se inž. Nikola Obradović, vanredni profesor Tehničkog fakulteta, kazni udaljenjem sa Univerziteta."
(Preuzeto sa sajta http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-...rticle-09.html)
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke