Prikaz jedne poruke
Stara 29.7.2018, 10:39   #76
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: 7/2018 "Pobedili smo"

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Svi tvoji stavovi i pogled na svet su obojeni levicarskom kulturom koja vlada jos od WW2 (i ranije, ali je od FDR-a levica konacno pobedila).

Da, to nije nikakva tajna. Komunizam je za mene jedini razuman i human način organizovanja društva. Ne mogu ja da imam puno ako je neko gladan - barem neki minimum mora da se zadovolji. Da svako radi ono što voli i najbolje zna i time doprinosi svako koliko može/hoće.


Uz nestanak poslova tipa: zovem ljude na kućni broj telefonom da ih nagovaram da kupe posteljinu i posuđe koji im ne trebaju i slično.


Uz masovnu proizvodnju samo kvalitetnih i dugotrajnih proizvoda, čime se štedi vreme, resursi i čuva planeta. I tako dalje.


Kapitalizam vodi uništenju planete i siromaštvu najvećeg dela svetske populacije.



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Na svaku tvoju recenicu postoje tomovi literature koje ti daju objasnjenje zasto si u velikoj zabludi,

Argument tipa: "svi znaju da grešiš". Tj. bez argumenata.



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
nadam se da ces nekada razumeti nesto od toga,

Teško, prilično sam ograničen, a i nisam pročitao knjigu u životu...



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
ne vredi da ja tebi ovde objasnjavam zasto je nenormalno da postoji obavezno zakonsko nasledjivanje koje pobija cak i delove testament-a, itd.;

Sa pravnog, etičkog, ili sa oba ta aspekta?



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
da nista nije lose da ljudi u istoj ulici koji ne mogu da se dogovore dozive potpuno unistenje domova jer nisu hteli da plate kisnu kanalizaciju, jer ce to biti dobra lekcija za neke druge u buducnosti,

Ovo provereno ne radi tako. Par primera iz bliže okoline:


Seča šuma oko njiva. Dovodi do raznošenja pesticida, herbicida i svega ostalog po okolnim selima, porast oboljenja respiratornih organa, ispiranje zemljišta. Koliko vekova misliš da je potrebno da majmun skonta šta je uradio, ako ikada skonta? I koja je cena toga. Ne misliš da je bolje da postoji neki autoritet koji će da odredi: ovo možeš, ovo ne možeš?



Javni prevoz. Ne postoji poslovni interes za održavanje linija do manjih mesta. Što dovodi do slivanja svih ljudi u nekoliko većih centara. Sa negativnim uticajem na privredu i društvo.



Porezi. Porez omogućava funkcionisanje države i održavanje sistema. Čovek nađe način da se obogati u tom sistemu. Zahvaljujući tom sistemu. Voren Bafet, jedan od bogatijih ljudi, je izjavio nešto slično, parafraziraću po sećanju:
"Ja imam talenat da raspoređujem kapital. Da sam se rodio u plemenu lovaca, moj talenat bi bio potpuno neupotrebljiv."

Čovek se javno zalaže za povećanje poreza bogatima, jer se samo davanjem i siromašnima može na duži rok održati normalno, prosperitetno društvo. Da niko, čiji talenat nije dovoljno naplativ u današnjem kapitalizmu ne bude ostavljen da crkne od gladi.



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
da ako ne postoji ekonomski interes da negde zive ljudi, onda tamo treba da zivi samo onaj ko hoce da bude pustinjak, jer je sve suprotno kradja i otimacina koja ce unistiti 1000 puta vise ljudi, nego sto ce unistiti te koji nemaju prevoz, itd.

Primeri standarda svih skandinavskih zemalja, kao i privatizacije britanske železnice govore suprotno ovoj tvojoj tvrdnji.



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Mislim, to su banalne stvar i primeri, ali ako nisi uspeo da razumes analogiju sa silovanjem, onda pa tek neces razumeti teoriju Hajeka, ili ekonomiju Mizesa npr.

Kao što rekoh, veoma sam ograničen. Do mene je.



Citat:
kami kaže: Pregled poruke
U sustini, kapitalizam te uci da je zivot proces, gde se desavaju i dobre i lose stvari, i zasluzene i nezasluzene, i da treba sa svime time da se nosis, prihvatas sve i izvlacis pouke. Sa druge strane, levicarske ideje i neoKejnz genijalci u ekonomiji te uce da je zivot samo jedna prava uspravna linija, na kojoj ce ti pomoci mama, tata, drzava i komsija iz Stranke.

Svako ko tvrdi da mu/joj nikad niko u životu nije pomogao, "sve sam sam stvorio" i sl. gotovo sigurno laže.
Ljudsko biće, barem jednu celu deceniju svog života nije u stanju uopšte živeti i preživeti bez (solidarne) pomoći društva. Bili to roditelji, ili šira zajednica.


Inače, jedan od aktuelnih trendova kapitalističkih društava je upravo rasturanje porodice kao jedinke društva. Deca mogu da tuže roditelje što im ne daju čokoladu i da ovi budu kažnjenji/zatvoreni/deca oduzeta. I slično.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Relja na korisnoj poruci:
Mac4LiF (11.2.2019)