Prikaz jedne poruke
Stara 29.4.2014, 8:39   #16
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Ruski alt linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Ne troše 64bit verzije duplo više RAM-a. Troše više to jeste, ali možda do 20% više memorije. Ja sam probao Rosu LXDE i ok mi je, samo mi nije nudila ništa što nemam na drugim distroima pa je nisam dugo zadržao. A KDE verziju sam digao live par puta i stvarno mi je bloat.
Sam operativni sistem trosi znacajno vise RAM-a u 64bitnoj verziji. Dodaj na to jos da svi programi u 64bit adresiraju vise memorije i imas potrosnju znacajno vecu. Potrosnja mozda nije duplo veca ali nije ni 20 odsto. LXDE ROSA trosi u 32bit varijanti 120 MB RAM (bez vlasnickog drajvera) a u 64 bit cca 200 MB. To nije bas kozmeticka razlika od 20 odsto. Slicno vazi i za sve druge distribucije. Dodatne aplikacije koje korisnik sam startuje trose u 64bitnoj varijanti od 20 do 50 odsto vise RAM-a.

ROSA KDE nije veci bloat od bilo koje KDE distribucije bazirane na Mandrivi/Mandrake-u. Nije nista sporija od PCLOS, OpenMandrive ili Mageia-e. Mandriva/Mandrake su isli na pravljenje GUI-ja za bukvalno sve sto moze zatrebati korisniku. Toliko alata sa GUI-jem nema ni na Ubuntu-u i derivatima cini mi se.

Sto se ruskih distribucija tice.. Timovi ljudi koji odrzavaju ROSU i Alt su kompetentni i ne sastoje se od jednog jedinog coveka kao sto je to slucaj sa mnogim distribucijama. Na kraju, nije ni bitno odakle distribucija dolazi sve dok zavrsava posao i ima podrsku. Obe ove distribucije nisu bas od juce na linux sceni (ROSA je novija) pa je za ocekivati da su vec stabilne, a zajednica dobro organizovana.

Poslednja ispravka: Laskaris (29.4.2014 u 9:03)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke