tema: Morrowind
Prikaz jedne poruke
Stara 9.8.2020, 15:35   #1412
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Morrowind

Zanimljivo da kada je Morrowind u pitanju mnogi spominju kišu, makar i usputno, kao jednu od uspomena. Mene kiša i grmljavina najviše asociraju na lutanje Vivekom, dok u pozadini struji melanholična melodija Blessing of Vivec. I sumoran pogled na mokra askadijska ostrva, razbacana oko svetog grada, i kišom oprane, zlatne maske uvek vigilantnih ordinatora. Inače, igram sa muzikom, utišanom, tako da se stopi sa ambijentom i proizvede simfoniju audio-vizuelnog karaktera. Džeremi Soul je ipak tkač duše Elder Scrolls univerzuma.

E sad, pisaću o nekim zanimljivim detaljima u igri, a nadam se dao ovome već nisam pisao ranije.. Naime, svi znaju da je Skyrim prepun easter eggova i tajni o kojima brojni youtuberi i dan-danas bruje, ali se malo ko bavi worldbuilding analizom Morrowinda. Možda zbog starosti igre, naizgled statičnije od mlađanog Skyrima, ali uveravam vas da je malobrojni tim developera tokom pravljenja Morrowinda itekako vodio računa o sitnim detaljima, te povremeno ostavljajući igraču - nama - da na osnovu pukog ambijenta dedukujemo određene zaključke o svakodnevnici Vvardenfella.

Jedna od mojih omiljenih lokacija k'o stvorenih za detektivski rad je Ghorak Manor u rudničkom gradiću Caldera, pa ću ovde i početi. Oduvek sam imao utisak da se tu nešto čudno, nešto daleko mračnije odigrava, pred našim očima. Većini je ova lokacija jedino poznata zbog simpatičnog Creepera, ušatog trgovca koji je zapravo niko drugi do prerušeni Barbas, pas dedričkog princa Clavicus Vilea. Iz nekog razloga, odlučio je da boravi upravo tu, među čudnom družinom orkova naseljenih u neurednoj ali velelepnoj rezidenciji.

Vođa petočlane orkovske grupe je Urul gro-Ghorak, 17. level vitez, a ostali su standardno varvari i ratnici, osim Duma gro-Laga, koji je bard i skulptor. Ono što je meni najviše zapalo za oko je prisustvo ljudskih kostiju u peći. Pošto je malo verovatno da su orci kanibali, moje mišljenje je da se ovde odigralo ubistvo, najverovatnije ritualno žrtvovanje. Moj trag vodi preko dve knjige koje se nalaze u kući, Night Falls on Sentinel i Wolf Queen, book VII. Vučja Kraljica je naravno Potema, jedna od najozloglašenijih nekromansera u istoriji Tamrijela. Prva knjiga, Night Falls on Sentinel, postoji u samo dve kopije u čitavoj igri, ovde i u kuli Sorkvilda Raven-a, nekromansera koji teroriše selo Dagon Fel, a poznatog i po posedovanju poznatog dedričkog artifakta, maske Clavicusa Vile. Delići slagalice se lagano slažu.

Dakle obe knjige u Ghorak manor referišu nekromantiju - a tu su i skrivene ljudske kosti. Creeper, tj. Barbas je pomoćnik Clavicus Vile-a, a nekromanser Sorkvild poseduje artifakt upravo ovog dedričkog princa.

Po meni, moguće da orkovska družina sarađuje sa Sorkvildom, kao i da svi pripadaju dedričkom kultu Clavicus Vile-a.

Druga zanimljivost je da jedini ženski član grupe, Gulfim gra-Borbul, izgleda ima sina, jer jedan ork u tvrđavi Hlormaren nosi naziv Ushat gra-Gulfim. Po pravilu imenovanja kod orkova, deca nakon prefiksa gra- i gro- nose ime roditelja kao prezime. Ženska deca uzimaju ime majke a muška ime oca. E sad, pomenuti Ushat je muško te je čudno da nosi ime majke. Međutim, primetićemo da je njegov sufiks -gra, što se odnosi samo na žene. Verovatno greška developera. Hlormaren je jedan od najvećih centara za trgovinu robovima, i moguće da dotični Ushat snabdeva telima Ghorak družinu i Sorkvilda u svrhu nekromantskih rituala.

Mogao bih još dosta pisati o ovoj lokaciji, npr. odakle novac družini za iznajmljivanje velike rezidencije, osim ako nisu u nekakvom sumnjivom dilu, tipa pomenuta trgovina robljem/ugovor sa dedričkim princom. Vođa Ghorak je vitez, dosta visoko rangiran, što je retkost kod orkova. Moguće da je plemićkog porekla? Stvarno bi se moglo mnogo toga zaključiti na osnovu svega izloženog, a čitava družina bi komotno mogla imati neki svoj kvest ili priču. E da, pomenuti bard/skulptor Duma gro-Lag je presudan u Boetijinom dedričkom kvestu. Još jedna zanimljivost u nizu vezana za Ghorak manor...
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 11 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
Bascelik (9.8.2020), BigYak (9.8.2020), doctor (10.8.2020), Dovahkiin (9.8.2020), Mandragora (9.8.2020), ognjen_ogi (9.8.2020), perablenta (10.8.2020), Psychon@ut (10.8.2020), Schwabsteiger (10.8.2020), Skenderevo (9.8.2020), voodoo_ (9.8.2020)