Prikaz jedne poruke
Stara 27.12.2020, 5:57   #12
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

realno, kao i svuda, kolko para tolko muzike (manje vise), s tim sto mozes da biras ips (slabiji kontrast i bolji uglovi gledanja) ili va (bolji kontrast i losi uglovi).

samo mi nije jasno kakve veze dimming ima sa time da li je slika mutna ili ne. dimming je vezan za osvetljenje, a inace je po default-u iskljucen u PC modu.
takodje, evo zanimljivosti koju mozda ne znate: dimming je u movie modu slabijeg intenziteta nego u ostala 3 (dynamic, standard, natural).
nisam siguran da li u servisnom meniju ima poseban slider za obe varijante?

inace, ja hocu da ga ugasim u servisnom meniju jer u PC mode-u ne mogu da ukljucim interpolaciju, a volim da je stavim od 3-5/10 kada pustam filmove. na taj nacin se i dobija nesto najpribliznije onome sto tvorci i zele da vidis. valjda ne postoje sanse da time ista zeznem na tv-u.

takodje, veci deo samsung tv-a (ima tih mogucnosti i kod drugih brendova) moze da ukloni judder, ali tako sto se interpolacija i deblur smanje na 0, sto opet ne zelim.
umesto toga moze i da se stavi refresh rate-a na 24 ili 120hz, ako se sadrzaj gleda preko PC-a. 24hz je opcija ako se gleda 4k sadrzaj, jer 4k i 120hz nisu moguci na jeftinijim modelima.

znaci, da bih film gledao kako valja treba da sredim dimming, promenim refresh rate i ukljucim interpolaciju. znam kako to moze da zvuci, ali srecom, to se podesi jednom (ima plejera koji automatski stavljaju istu hercazu kao sto je i frame rate) i onda teraj. vazno je da je moguce. sve bih uradio, ali ips nikad vise.

ono sto ja vidim kao najveci problem kod samsungovih modela je ono sto skuplji rade sa direct led-om i sto je aibo vec pominjao. imaju local dimming, a sa njim je i blooming gotovo neizbezan. kada iskoci titl u mracnoj sceni, zasija se i sve oko njega, sto je neprihvatljivo. jedino da se smanji na minimum ili iskljuci, a onda i kompletna tehnologija malo gubi smisao.

a sto se tice update-a, ja ih generalno ne volim. idem sistemom "ako radi, ne popravljaj", ali je poslednji firmware npr. doneo zakrpu nakon koje freesync radi kako treba na podrzanim nvidia karticama, tako da nekad to i dobro dodje.
moj ru8000 je recimo imao trip da se sam pali i to je reseno update-om, ali jednim od prvih.

inace me smart funkcije ne zanimaju i tv-u je dozvoljeno da ode na net samo za update.

@aibo
hvala za savete.
probacu... valjda ce sve da bude ok. svakako necu da idem do kraja ako je kako si rekao, bas zato sto tv gledam u mraku i brightness ne guram dalje od oko 35/50. a i kad odem dalje, ako su pogasena bas sva svetla, u totalnom mraku (u pc mode-u gde nema dimminga) se vidi light bleeding iz uglova.
opet ce neko reci fuj, ali radije biram i 17 light bleedinga nego ips glow. to cudo nije ni sivo, nego srebrnasto. kada je scena mracna, presijava se kako pomeras glavu. to je bas, bas fuj.

e i da, hvala za jos raniju preporuku za onaj dac fx audio x6. uzeo sam ga za slusalice i pc zvucnike, ali sam preko njega uspeo i da tv prikacim na zvucnike/sluske koji nemaju optical. steta je sto je samsung zakinuo na 3,5mm poslednjih godina, ali eto. ima uvek resenje.

Poslednja ispravka: polarnimeda (27.12.2020 u 6:11)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke