Prikaz jedne poruke
Stara 28.12.2008, 21:49   #12
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Da li je potrebno imati FIREWALL na racunaru??

Obojica ste u pravu. Ja pricam o mom misljenju i iskustvu. Ali sta ce jedan "haker" da trazi na mom kompu, koji, uzgred, izgleda kao i komp 95% korisnika (bez nekih bitnih podataka, muzika, filmovi, igre, instalcije...). Osnovna uloga FW-a je da spreci ovakve upade. Dalje:
Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
E sad... Kod nas su najrasprostranjeniji vidovi konekcije na net wireless i ADSL. Kod wirelessa u cilju uštede provajderi obično idu preko NAT-a tako da po ceni da nijedan računar nije javno vildjiv vani po jedinstvenoj IP adresi računari su zaštićeni od direktnih napada putem portova. Drugim rečima u takvoj situaciji su uglavnom svi portovi i onako zatvoreni pa nema šta da se napada jer NAT štiti od direktnog kontaktiranja računara. Nešto slično važi i na ADSL-u i to za korisnike koji imaju rutere jer su i kod rutera skoro svi portovi zatvoreni. Kod modema je priča potpuno drugačija jer oni ne zatvaraju portove.
Ako ce da pokusava nesto, a ja sam na dial-up-a, onda mu svaka cast.

Tacno je da AV nekad propusti neki maliciozni sofvter, ali je to retkost, pogotovo kod malo poznatijih anti-virusa. Sto se tice anti-spyware programa, nisam mislio na rezidentnu zastitu, vec nesto tipa free Malwarebytes-a.

Trece, FW ne zauzima sistemske resurse, ali ume da pravi probleme sa LAN-om (naveo sam vec ESET-ov i Windows-ov), sto je konkretno meni najvise smetalo.

Moje misljenje je da je FW potreban nekom ko ima nesto zaista bitno na racunaru i ne sme da rizikuje nista, u sta 99% korisnika ne spada. Kod sebe imam samo Avast Home i Malwarebytes i nikad nisam imao nikakve probleme.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke