Prikaz jedne poruke
Stara 7.11.2020, 21:39   #8
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi 400

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Daleko smo dogurali sa $35 za RPi.Već vidim RPi 6 od $100. Nekako je narušen koncept a pri tom ne mislim samo na ovu RPi-tastaturu već na trend rasta novih modela uopšte. Svojevremeno sam žestoko merkao ovaj laptop. Dobro ga ne uzeh.
100$ je za komplet sa punjacem, karticom, knjigom i jos nekim zezancijama. Sam racunar je 70$. To kod nas jeste relativno ozbiljna lova ali na zapadu nije tako strasno. Secam se da sam jednom pisao o tom trendu i jos tada je bilo jasno da je odrzavanje na ceni od 35$ nemoguca misija. Danas ako mislis koristiti SBC kao nekakv mali pomocni racunar onda je 2GB minimum, 4GB je optimum. Sam procesor sa 4 jezgra Cortex-A72 daje dovoljno snage za relativno udoban rad ali kao sto rekoh, mnogo bi se osetilo da su dodali PCIe slot. Verujem da ce se ovaj model prodavati prilicno dobro jer je u pitanju zaokrizen sistem za malo para.


Citat:
Luka Filipovic kaže: Pregled poruke
Razmisljam se i ja da uzmem malinu, neki slabiji model. Pada mi na pamet da podignem neki server na koji bi se kacili mali kucni iot uredjaji (diy varijanta sa arduinom, poput ovog) i na koji bih imao pristup putem neke android aplikacije ili sajta.
Mada to bi trazilo dosta vremena kojeg nikad nema, pa bi verovatno zavrsila u fioci.
Za sta vi sve koristite malinu? Jeste li nasli neku prakticnu upotrebu ili je posluzila kao igracka.?
Iz iskustva, za to bi ti bio dovoljan i model Zero od 5$. Ja ga koristim u kombinaciji sa trodelnim USB USBspliterom i jeftinim nano Wi-Fi dongleom koji kostaju dodatnih 5$. Iako manje elegantna, ovakva konfiguracija ima prednost nad modelom Zero W (10$) jer preostaju jos dva slobodna USB porta.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke