tema: Elex
Prikaz jedne poruke
Stara 11.11.2019, 21:30   #490
Shobe
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 180
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 61 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Elex

Evo, posle visemesecnog igranja (sve zajedno 93h ) sam presao igru

Utisak: od pocetnog skepticizma i ravnodusnosti, do odusevljenja
Kao veliki fan PB igara, a pre svega Gothica 2, mogu mirne duse reci da je ovo zaista duhovni nastavak Gothica 1/2 (pa i Risena 1).

Prica, muzika, zvuk, grafika, likovi, gameplay, okruzenje, sve mi je leglo samo tako. Naravno, nije idealna, animacije jesu nesto slabije od AAA naslova, pa mozda i borbena mehanika, ali ja nisam cepidlaka oko toga i meni su bili dovoljno dobri, cak i bolji od ocekivanog. Pre svega mi se dopalo to sto mogu da napadam iz vazduha uz pomoc jet-packa. To bas mocno deluje, kad djipis u vis, pa se naglo zapucas u masu i razvalis nekog po tintari . Samo steta sto nije bilo vise raznovrsnijih napada/poteza s njim. Valjda ce poraditi na tome.

U pocetku me je odmah razocarala gluma, pa i likovi, ali kako je igra odmicala, sve je postajalo mnogo bolje i dobijalo stari dobri PB smek Muzika mi je bila odlicna, armori, raznovrsni skillovi (pre svega oni specificni za frakcije), oruzja, pa i dizajn UI-a, iako sam se oko njega dosta gubio u pocetku (oduvek sam hteo svetlo plavi meni u SiFi igrama ).
Regije su takodje fenomenalne, pre svega sumorni Ignadon i snezni Xacor, pa i pescani Tavar (tu mi se pre svega dopao dizajn svetionika ). Mogu komotno reci da je ovde vejanje snega prikazano uverljivije u odnosu na sve igre koje sam dosad igrao (sve PB igre, sve Elder Scrolls igre, Witcher 3 (ako ga je tamo bilo, ne mogu sad da se setim), itd). Pa slaba vidljivost, pa feeling pogotovo kad padne noc u Xacoru - uzivancija. Kao prave pahulje da padaju
Takodje, i dizajn zivuljki mi se dopao, najbrutalniji dosad (sto se tice PB igara).

Dodali su i gomilu interesatnih sitnih stvari, koje mozda nisu nesto wow, ali su ipak fini detalji koji obogacuju igru - mislim pre svega na delove terena kojima je tesko prici, jer se u njima igraci ili smrzavaju, ili gore, ili truju. Pa onda sto svaka pucaljka ima nekoliko modova za pucanje, kao i npr PSI oruzja, pa hladna oruzja mogu da se dorade da imaju neki karakteristicni tip damage-a, hakovanje (iako sam tu varao i trazio sifre sefova po netu da ne bih trosio skillove na to ), itd.. Mogucnost doradjivanja oruzja.. Zatim sto vecina zivuljki koja te napada iz blizine, moze da puca i u vis i daljinu, pa nigde nisi siguran.. Zatim sistem "hladnoce" lika, da li je "covek" ili "masina".

Zatim misije, zapleti itd.. Pa onda prepoznatljivi easter egg-ovi u vidu PB likova iz prethodnih igara (tacno sam znao da ce me cekati Jack kad sam ugledao svetionik ) Kao sto sam rekao, armori su mi fenomenalni, a pre svega oni od Klerika i Alba. Po prvi put od Gothica 2 nisam imao dilemu kojoj frakciji cu da pristupim, bas zbog armora i oruzja I super je sto mozes da biras old school frakciju/armore/oruzja (Berserkers), po ugledu na Gothice/Risen, ko zeli da opet igra na isti nacin kao i prethodne PB igre ili da igras (za promenu) kao futuristicki SiFi vitez

Isto mi je dobro i sto nije sve tako crno-belo - odluke, karakteri likova itd...Pa onda i notifikacije koje igra daje kad se donesu neke vazne odluke vezane za pricu..
Na kraju krajeva i sam "cliff hanger" na kraju igre mi je dobar i samo mi jos vise otezava iscekivanje nastavka

I da, saborci koji te prate su, meni barem, bili interesatni, tako da sam po prvi put cesto isao sa nekim (dobro, trebala mi je i pomoc da prezivim u pocetku ), a bio je i veliki izbor saboraca, pa cak i robotic

Naravno ima i par mana koje su mi zasmetale.
Pre svega razovrsnost maceva. Ima ih svega par od svake vrste i to je to, od pocetka do kraja igre. Ne mozes recimo da nadjes neki dosta mocan mac (ili oruzje) na skrivenom mestu, kao kad sam u Gothicu 2 nasao neki dobar 2H mac u pecini koji cuvaju tri kostura, a mac obasjava plava svetlost . Mislim, postoji nekoliko onih "legendary" oruzja, ali su ona uvek bila slabija u odnosu na ono sto sam trenutno nosio, pa nisam imao nikakvu korist od njih.

Zatim, nacin na koji se dobijaju bolji armori kako napredujes u frakciji - umesto da ih dobijes na poklon jer si ih zasluzio, moras da ih kupis kod trgovca za ogromne pare. Cak i da sam imao pravovremeno dovoljno para, opet mi je nekako bangavo, kao u Gothicu 3. Tako da Legate set armora nisam nikad kupio jer sam stedeo za onaj posle njega. Ovim dolazim do sledece mane - veoma se brzo napreduje u klasi. Resis 2-3 odredjena (sljakerska) kvesta (i skupis nesto para) i to je to. U Gothicu je svaki rang bio vezivan za jedan chapter, a ovde je nekako zbrzano. Tako da sam u roku od par sati od pocetnika dosao do zvanja regenta i to u istom chapteru?!

Kad smo kod chaptera, veoma je mali broj kvestova vezanih za njih. U prvom chapteru, dok jos nisam pripadao nijednom klanu, resio sam 70% kvestova cele igre. Nisam hteo nikome da se pridruzujem dok ne resim sve zadato pre toga, jer sam se brinuo da ce se svet promeniti kad se udje u novi chapter, da ce se neki kvestovi ponistiti i sl. I onda najednom, kad sam taman poceo da nosim cool opermu i oruzja, nema puno kvestova na vidiku :|
Veoma su kratki chapteri nakon prvog i svet se gotovo nista ne menja kako se prolazi kroz njih. Jedino sto se pojavi jedno zeznutije stvorenje (Patron) i to je to. Npr, u Gothicu 2 ti se otvori skroz nova regija (Valley of mines), pa zemlja Korinisa postane okupirana od strane orkova, seeker-a, dragon snappera i sl. U Gothicu 1 zamak postane nedostupan, itd. Falilo mi je malo tih dinamicnih promena u svetu, da imas osecaj da se stvarno nesto desava kako napredujes u igri. Dobro, bilo je recimo takvih promena u Domed city-u, ali on sam po sebi nije toliko bitan za pricu. Jednom kad zavrsis posla u njemu, nema potrebe da mu se vracas. Isto tako, kada likovima u prvom chapteru odradis neke kvestove, u narednim chapterima ne moras da im se vracas, nece ti dati nove kvestove.
Zatim nema nikakave statistike o trenutnom stanju tvog lika - koliki mu je ukupan armor, a koliki damage, kolika zastita od ovoga ili onoga, kolika je brojcano tacna "hladnoca" tvog lika.
(Znam da sam smorio zesce, ali mi bi na dusi, pa sam se raspisao Ipak sam ovo cekao da igram jako dugo )

Jedva cekam nastavak i nadam se da ce biti uskoro neke vesti o tome


Spoiler za sp:
Pada mi luda ideja da bi mogli u nastavak da ubace i neki portal kojim bi se islo na planetu vanzemaljaca pa da za promenu imamo malo i vanzemaljske predele i utvrdjenja za istrazivanje

Poslednja ispravka: Shobe (12.11.2019 u 16:05)
Shobe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 12 korisnika se zahvaljuje korisniku Shobe na korisnoj poruci:
choi (12.11.2019), DeCoy (12.11.2019), director (12.11.2019), Dovahkiin (17.12.2019), filpan (11.11.2019), Gatti.Gatozza (27.4.2021), Krilce (12.11.2019), Mario Pavićević (17.12.2019), NaraYan (6.5.2021), real022 (15.11.2019), shrafko (12.11.2019), Skenderevo (12.11.2019)