Prikaz jedne poruke
Stara 9.3.2021, 21:38   #14
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Raspberry Pi Pico

Stvarno ne znam za Siemens i njihovu politiku razvoja softvera za mikrokontrolere ali koliko je meni poznato (a ne moze se reci da mi nije poznato) mahom svi danas koriste C/C++ za profesionalni razvoj ovog tipa softvera. To je jezik koji kompajlira kod vrlo blizak asembleru ali omogucava i mnogo brzi i jeftiniji razvoj bez velikih gubitaka na performansama. Asembler se jedino koristi tamo gde je potrebno iscediti poslednji atom snage i gde je memorijski prostor krajnje ogranicen ali to je prica koja nije aktuelna bar zadnjih 10 godina. Uostalom, uvek je moguce kombinovati asembler u okviru C koda i u njemu realizovati npr neku brzu petlju za ocitavanje hardverskih registara dok ostatak koda ide u C.

Sa druge strane, (Micro)Python koji forsira RPi Fondacija je mnogo vise 'human readable' od C/C++ koda ali je za njegovo izvodjenje potrebno zrtvovati deo resursa memorije i procesora (uz povecanu potrosnju energije sto je cesto presudni faktor u embedded svetu). Ovo je u redu kada su u pitanju amaterske primene i edukacija ali ne verujem da ce biti previse prihvaceno kod profesionalaca. Mada... s obzirom na popularnost razvojne platforme, moguce je da dodje i do nekih promena na tom planu.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke