Prikaz jedne poruke
Stara 17.5.2021, 18:12   #14407
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Dnevnik gledanja filmova II

Igrom slučaja sam ih "upario", ispostavilo se da je saradnik na scenariju drugoga bio tip koji je napisao scenario za prvi i režirao ga.

Prvi Pathfinder (1987) je deeebelo precenjen, ovakvih je legendi svaka balkanska čuka prepuna. Radnja: okasneli mladac se (oko hiljadite godine naše ere) iz lova predveče vraća kući, zatekavši tamo pobijene članove porodice i nemilosrdnu bandu pljačkaša ubica.



Wikipedia
reklamni klip

Nije mi jasno da li je scenarista+ reditelj hteo da napravni etno-film, ili istorijsku dramu, tek napetije su mi bile neke epizode "Znanja - imanja" koje odgledah kao dete od ovoga (a i nije moja krivica što mi "viljuškom boc" , a njegovi junaci smrdljivi i ulepljeni, natrontani slojevima krzna).
Posebno nategnuto je delovala
Spoiler za ***:
scena okršaja lukovima i strelama, sa napucavanjem na razdaljinama od 2-3 metra.

Možda razlog visokih ocena filmu (ja mu ne bih dao više od jake petice) treba tražiti u gledanju kroz prste reditelju zbog njegovih boljih kasnijih radova, jer ne znam kako tumačiti pohvale filmu zbog polovine nage ženske dojke, ili "glume očima" (nakon što su se silni glumci starijih generacija neuporedivo bolje pokazali u njoj).


################################################## #######################


Drugi film je istog naziva: Pathfinder (2007) i meni je nešto malo bolji. Osnovni motiv je isti kao u starijem filmu.



Wikipedia

reklamni klip

Sin vikinškog vođe jedini preživi brodolom (na prelazu u 9. vek) na obalama severnoameričkog kontinenta, lokalno indijansko pleme ga "usvoji". Taman poodraste i vreme mu je da se "povalja po kukuruzima" sa lepom ćerom duhovnog vođe (dakle lepom protinom kći na indijanski način) drugog plemena, kad - doploviše rođaci iz postojbine, svi manijakalne ubice.

Akcione scene solidne, Vikinzi zastrašujući, skoro demonoliki, Moon Bloodgood je bloody good riba, ali filmu par stvari debelo fali:

- Karl Urban deluje prestaro za ovu ulogu (što se vidi kada mu kamera zumira lice). Petar Kralj je u ulozi Pura Moce delovao manje napadno, čak je i Švarcenegerova faca iz doba "Konana" skoro pa bejbi-fejsolikija od Urbanove
- Moon Bloodgood takođe prestara za ulogu
- nedoslednost: Vikinzi parlaju neki od svojih skandinavskih jezika, a Indijanci engleski (hej, "Ples sa vukovima" je 17 godina ranije pokazao da može i na nekom od njihovih jezika)
- logika, ako je junak imao 8-9 godina kada je usvojen, a haos nastaje 15 godina kasnije, tada bi on već bio (za indijanske prilike) odavno zreo čovek sa svoje 23-24; nemoguće je da bilo on, bilo "protina kći" ostanu u tim godinama samci bez bračnih drugova.

Poslednja ispravka: torivoje (18.5.2021 u 7:50)
torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke