Prikaz jedne poruke
Stara 9.2.2006, 20:53   #61
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: TV reklame i koliko vas nerviraju...

Citat:
Marko_L kaže:
Jedno od osnovnih pravila marketinga jeste da nije bitno koliko je reklama dobra ili loša, odnosno da li će je ljudi voleti ili će ih iritirati...bitno je da izazove reakciju. Ono što ne valja za jednu reklamu, jeste kada je čovek posmatra ravnodušno i kada ne izazove nikakvu reakciju i tako nešto se smatra apsolutnim marketinškim promašajem. Mislim, nije marketing tako jednostavna nauka kako se čini i tu mnogo veliku ulogu igra pre svega poznavaljanje ljudske psihe. Prema tome, kada vidite neku reklamu koja vas iritira, znajte da je 95% ista i napravljena da iziritira gledaoca. Znam da zvuči glupavo, ali tako je.
Upravo tako.

Pošto skoro završavam menadžment, smer na kome sam se poprilično bavila marketingom, ovo mogu samo da potvrdim. Marko L je u pravu kad kaže da marketing nije tako jednostavna nauka (mada se svima tako čini), ima tu dosta podela, psihologije, aktivnosti... itd., da ne davim puno sa definicijama, rećiću samo kako sistem funkcioniše i šta se tu zapravo radi i kako.
Okuplja se tim ljudi koji radi na marketing informacionom sistemu preduzeća (firme, kompanije). Prikupljaju se podaci (raznim tehnikama) o željama kupaca, a zatim se planira vrsta propagande za određeni proizvod. E sad, onako po definiciji,svrha propagande može biti:
informisanje,
ubeđivanje i
podsećanje.
Propagandna poruka mora biti kratka, jasna, precizna i pamtljiva. Propagandna poruka se prožima apelima koji mogu biti emocionalni i racionalni. E sad, koliko god se to vama činilo neverovatno, sve ove reklame koje ste izneli ovde u svojim postovima (na negativan način), ispunili ste želju kompanije. Ne mislite valjda da u jednoj kompaniji kao što je " Colgate" ili " Fanta" rade debili koji ne znaju za humor??! Fantine "Bambuća" reklame su više debilne sa ona dva tipa nego što su interesantne. Ali, cilj jakih kompanija nije (bar ne u tolikoj meri) da izazovu smeh i time svore simpatiju (jer je pokazano da nemaju dovoljno efekta), već naprotiv, da iziritiraju samo toliko da upamtite proizvod.
Hteli mi to ili ne, kupićemo taj proizvod. Jer već je negde u malom mozgu, a da toga nismo ni svesni. Tu radi psihologija i ništa više. Ljudi će upamtiti strah, neprijatnost, glupost... agresivnu propagandu.
Kompanija će ostvariti cilj.
To je cela filozofija.

p.s. verujem da, kada bi neko iz tima za marketing neke kompanije pročitao ove postove, zabeležio bi pozitivan efekat svojih reklama (baš zato što je reklama već upamćena).
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke