tema: [Ostalo] Lg oled 55 c1
Prikaz jedne poruke
Stara 25.4.2022, 14:23   #8
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Lg oled 55 c1

KALIBRACIJA

Morao sam ipak malo da se osvrnem na ovo. Pošto već par godina imam Spyder 2 kalibrator i svaki novi ekran u kući propustim prvo kroz štelovanje na oko, pa onda izmerim i ako treba doštelujem na fino.

Boja kao što sam pomenuo viče na zeleno out of the box... međutim kada namestim da mi na oko bude super, kalibrator kaže da ima malo više plave, tj. da je slika malo hladnija. Ako ispratim merenja, slika mi bude malo toplija nego što mi deluje neutralno. Pošto ja uvek više verujem svojim očima nego uređajima, a i vidim da mi LCD sa istim merenjima izgleda manje toplo... krenem u guglanje. Ispostavi se da usled razlika u tehnologijama, pikselima, tintama, itd. Ljudsko oko boje na OLEDu vidi kao blago toplije a na LCDu blago hladnije - iako uređaj meri savršeno poklapanje. Sony je čak zbog ovoga izmislio novi standard za kalibraciju svojih studijskih OLED monitora koji su opšte rasprostranjeni u filmskoj industriji, da se kalibrišu na malo hladniju nijansu i tek se onda u našim očima poklope da izgledaju potpuno neutralno. Bi mi drago što nisam lud i ne umišljam, i što se po hiljaditi put pokazalo da treba verovati svojim čulima kada nešto ne štima.

Gama out of the box je malo mračnija nego što je idealno. Na mnogim presetima je 2.4 default, i to je kao filmski standard, ali ako gledate u prostoriji koja nije baš mrkli mrak, pređite na 2.2 i videćete mnogo više detalja u senkama... pogotovo zato što LG fabrički malo potamni tamnije senke, tu negde između 5% i 15% sive, što je poznato i kao black crush. Black crush može potpuno da se ispravi kalibracijom u 22 tačke. Ovaj TV inače ima odlična podešavanja za sve što vam treba. Na kraju kada sam ga ispravio, gledao sam tako 2 dana i vratio na fabrički. Zašto? Pa zato što puno TV kanala i striming videa nižeg bit rejta imaju veliku kompresiju u najtamnijim delovima slike... To se uopšte ne vidi na fabričkim podešavanjima a kada se iskalibriše možete da uočite i bending (granice između nijansi) i blocking (kockice) u tamnim delovima slike. Čak je i LG potvrdio da tako podešava TV namerno i da to neće promeniti, jer slika izgleda malo kontrastnije, mane kompresije video signala se malo prikriju, većina kupaca srećnije tako. Sada kada sam probao i ovako i onako, slažem se sa LG-em.

TLDR

Uopšte nisam primetio da mi je 2 sata merenja i kalibracija u 22 tačke donelo bilo šta pametno. Boja ako ima tintu se lako sređuje sa 2-point kalibracijom u par minuta, na oko. Preporučujem da uz sliku koja ima ljudska lica menjate samo R,G,B za High point dok ne dobijete prirodan i neutralan izgled... a Low point ostavite na miru jer su tu skoro svi paneli dobri i tamna uglavnom nema velika odstupanja. Za gamu samo prebacite sa 2.4 na 2.2 i vozi.

Podešavanje u 10 i 22 tačke je verovatno najpametnije zaobići sem ako niste fanatici i volite grafike više od uživanja u slici.

Poslednja ispravka: Aibo (25.4.2022 u 17:54)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
polarnimeda (26.4.2022)