Prikaz jedne poruke
Stara 15.10.2020, 14:19   #16
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Svet kompjutera 10/2020

Citat:
NastyB kaže: Pregled poruke

Izgleda da gospodin Trajković nije gledao nijednu recenziju na YouTube inače bi znao da se zbog svojih 10GB VRAM-a 3080 poprilično "znoji i muči" i u 4K rezoluciji, a o 8K nema ni govora, osim ako se uživa u slajd šouu na minimumu detalja.
Tačno, nisam odgledao ni jednu jedinu. Za sve što napišem, lično sam odgovoran i stojim iza toga. Nikad ne čitam i ne gledam tuđe opise hardvera o kom treba da pišem. Prvo, zato što je nemoguće izbeći opise koji su naklonjeni nekome, pa shodno tome ili previše hvale ili previše kude, ili se, pak, trude da budu "neutralni" tako što će izbeći bitne mane ili prednosti i fokusirati se na neke trivijalnosti, poput podrške za LED gluposti i sl.
Drugo, evo 30 punih godina se zanimam kompjuterima, pa malo verujem i sopstvenom iskustvu i proceni, više nego raznim "reviewers guideovima" koji su obavezno štivo svakog "tjubera" i ostalih omladinaca koji misle da su preko noći posisali svo znanje o hardveru. Prosto me ne interesuje kako proizvođač želi da predstavi karticu i na koji način to opravdava. Hoću da je koristim onako kako nađem za shodno, a da li izreklamirane opcije zaista rade kako bi trebalo u takvim uslovima, e, to je već predmet testa. Previše sam se nagledao situacija gde je kartica X brža od Y u npr. Tomb Raideru sa hi-res texturama u 25:9 ultrawide 2,5K rezoluciji, pa baca 163 frejma, spram 161, pa je na osnovu toga izveden zaključak da je procentualno brža za određenu vrednost... U takvim, žestoko nameštenim situacijama takav podatak je tačan i proverljiv, pa se po automatizmu neretko širi netom i prihvata zdravo za gotovo, iako je fokus na specifičnoj situaciji, a ne na onoj koja je uobičajena. Odatle i priče o malo VRAM-a, koje AMD biased ekipa godinama protura, ignorišući arhitekturu i kolornu kompresiju koju GeForce koristi.

U konkretnom slučaju, 10GB na toj kartici nigde nije bilo ni približno iskorišćeno i to ne može biti usko grlo, bez obzira na rezoluciju. Pričamo o igranju, ne o renderingu i sl. profi zanimacijama. Spreman za 8K znači upravo to. Jeste spreman, može da upscaleuje iz 4K u 8K, ne mora iz 1440p, jer je dovoljno jak da tera sve u 4K, pa da DLSS odradi svoje. I to mnogo bolje funkcioniše, nego što je npr. RTX na Turingu, pa je to opet isticano u prvi plan, dok ovde tome nije posvećen naročito velik deo marketinškog kolača.
O "znojenju" u 4K nema ni govora. Možda po standardima "tjubera" i ostale razmažene klinčadije, kojoj je sad sve ispod 120/144 FPS slabo, a ispod 60 apsolutno neupotrebljivo, ali ti, pošto sam kažeš da si pripadnik stare garde, sigurno se sećaš vremena kad smo 30FPS smatrali apsolutnim savršenstvom i glatkom animacijom, a mnogo igara smo igrali i odigrali uz jedva dvocifren broj frejmova. Tako da, što se mene, ali i ostatka redakcije tiče, kartica koja šiba 60FPS na max detaljima u 4K, apsolutno jeste "full" 4K kartica bez ikakve dileme. Lično, bio bih zadovoljan i sa konstantnih 40FPS i detaljima za stepen ispod Ultra, odnosno, smatrao bih da mi takve performanse ni na koji način ne narušavaju užitak u igri.
Uostalom, za svakoga kome se lični stavovi autora ne dopadaju i ne slaže se sa njima, tu su i cifre i postignuti rezultati, a to je već mnogo egzaktnija informacija i ne ostavlja mnogo mesta za polemiku, pa neka sam izvuče zaključak.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 11 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Dekip (22.10.2020), igor7 (16.10.2020), Lex987 (16.10.2020), Mocko (15.10.2020), mvasic (15.10.2020), Oggy (16.10.2020), ogisha (15.10.2020), oluja (18.10.2020), Picard (15.10.2020), player1 (16.10.2020), ZvezdaniRatnik (15.10.2020)