tema: [Mobilni telefon] A5 2016
Prikaz jedne poruke
Stara 15.2.2017, 23:48   #2
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: A5 2016

Ovaj A5 pokreće osmojezgarni Cortex A53 procesor na 1,6 GHz. Čipset je potpisao Exynos (7580 octa) a GPU je Mali T720MP. Postoji verzija sa dve SIM kartice koja ima Snapdragon 615 čipset i Adreno 405 GPU. Tu su još i 2 GB ram memorije i 16GB za podatke koja se može proširiti microSD karicom do 128 GB. Sve ovo na 6.0.1 Androidu. Kao što vidite, ozbiljan hardver, ne baš vrh ponude ali ozbiljan. Nisam radio nikakve testove, toga na internetu ima koliko hoćete ali mogu vam reći da još nisam naišao na aplikaciju koja će ga usporiti a probao sam za ovih osam meseci koliko ga imam, baš svašta. Dovoljno je s vremena na vreme očistiti nepotrebno zauzetu memoriju (ram i storage) i to je to. Prilikom raznih maltretiranja nisam primetio da se telefon nešto specijalno greje.



Samsung je telefon nakrcao raznim aplikacijama od kojih se mnoge ne mogu obrisati. Smart Manager daje uvid u stanje baterije, zauzetosti memorije (ram i storage) i sigurnosti. Svaka od opcija daje još dodatnih mogućnosti, kao što su uvid u potrošače baterija, čišćenje nepotrebno zauzetog prostora memorije i skeniranje telefona. Moguće je sve ovo uraditi pojedinačno a moguće je ići na CLEAN ALL, ali tada nećemo znati šta je telefon sve uradio. Tu su radio, s planner, s health, s voice.

Telefon se može povezati na internet preko Wi-Fi (802.11 a/b/g/n, dual band, WiFi direct, hotspot). Sticajem okolnosti sam u poslednje vreme često koristio dual band ruter i 5GHZ rocks to world. Ako WiFi nije dostupan, tu je podrška za GSM/CDMA/HSPA/EVDO i LTE a mogu vam reći da je lepo videti 4G u liniji za obaveštenja. Malo je reći da internet leti, jedino je limit količina podataka u paketu kod provajdera. Bluetooth je prisutan u verziji 4. Tu su i GPS i GLONASS antene za navigaciju i lokaciju. NFC pozdravljamo kao i USB OTG. NFC antena je postavljena iza i na sredini telefona. Quick connect je zgodna stvar ako imate neki smart tv gde možete prebaciti ekran telefona na ekran tv-a i pustiti bilo šta. Probao sam ovo kod drugara i zahteva da oba uređaja budu u istoj WiFi mreži.

Za sigurnost je najveći plus dodatak čitača otiska prsta koji je elegantno postavljen u home taster. Uverio sam se da radi bez greške. Takođe, pravljenjem Samsungovog naloga na telefonu, moguće je postaviti opciju Find My Mobile gde će se preko nekog web pregledača pristupiti nalogu i naći telefon, skoro u metar. Tu su opcije da telefon zazvoni, zaključa, pogledaju podaci o pozivima, porukama i slično. Vrlo zgodna stvar ako imate poverenja u Samsung.

Od naprednijih funkcija tu su One-handed operation gde će se smanjiti veličina ekrana da bi se mogao koristiti jednom rukom ukoliko je to neophodno. Quick lunch Camera će pokrenuti kameru ako se pritisne brzo dva puta. Palm swipe to capture će uraditi screenshot ako prevučete dlanom preko ekrana u stranu. Smart capture je tu sa dodatnim opcijama za tek napravljeni screenshot. Inače je screenshot moguće napraviti i klasično power+home. Smart alert je funkcija gde će telefon koji je bio položen na ekran, prilikom dizanja blago zavibrirati ukoliko ima propuštenih poziva i poruka. Easy mute omogućava da se utišaju (mute) dolazni pozivi i alarmi tako što će da se postavi ruka preko ekrana ili se telefon samo stavi na ravnu površinu ekranom na dole. Preuzimanjem serice plug-ina moguće je poslati na štampu fajl ukolik je neki štampač u mreži i pod WiFi-jem. MirrorLink je mogućnost povezivanja sa automobilom gde će nam ruke biti slobodne za upravljanje. Naravno da nam je neophodan i automobil koji ima odgovarajuću podršku, Fića ne dolazi u obzir. Postavljanje privaten mreže (VPN) je takođe moguće.

Deljenje internet konekcije je moguće kao hotspot, i teteringom i to preko USB-a i Bluetooth-a. Rekao sam da telefon ima podršku za NFC, a omogućeno je deljenje između dva Android telefona sa NFC čipom putem Android Beam-a.To je i Tap and pay ali je neophodno instalirati odgovarajuću aplikaciju.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
darac_kv (16.2.2017), tref (6.7.2017)