Prikaz jedne poruke
Stara 18.8.2014, 17:06   #345
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

5 = LJ...deal with it, sorry.

Govoriš o dobu Amige, C64, SNES-a i IBM PC-ja, čoveče...danas je situacija potpuno drugačija. PC je legitimna igračka mašina, koja je čak kompetentnija za to od konzola...i to kao dodatak svim drugim stvarima koje možeš sa njim. Pride, sadašnja generacija konzola je u suštini osakaćeni PC...potpuno kompatibilni. Nema izgovora da portovi budu tra5avi, osim nekompetentnosti developera i/ili pritiska izdavača.

"Ciljna grupa je uvećana nekoliko stotina puta. Koga briga što meni treba kompleksnost u igrama, kada će neki smešni shooter da donese daleko veću zaradu." Eto ti srži problema. Svestan sam da i ti 5udi treba da zarade...ali treba podvući crtu, kad preteraju sa tim i tome podrede sve ostalo. Možda tebe i mene gledaju kako konzumente, kao 60e koji su u našim džepovima, umesto u njihovim...ali to ne znači da i ja sebe treba da gledam tako i da se ponašam shodno tome.

Šta činiti, onda, pošto mogu da kukam po forumima do sutra, uzalud? Ne kupovati njihova sr*nja. Prosto. Pošto je ime igre Kinta, uskratiš im je. Kad bi većina razmiš5ala tako, umesto da kao ovce gutaju sve šta im se servira, situacija bi bila mnogo drugačija. EA bi puzao na kolenima i pitao šta da učini da bi kupio njihovu igru, umesto da me hrani g*vnima. Ali, pošto se to nikada neće dogoditi (5udi i da5e hvale trule poslovne praxe, FFS), bar ću da im uskratim mojih 60e i mirne savesti odem na TPB i piratujem igru, makar mi se i sviđala. Jer neću da hranim truo sistem. Isto tako, drage vo5e ću da p5unem pare firmi koja pokaže da me poštuje kao igrača i čoveka od koga žele da uzmu novac. Na Path of Exile sam potrošio između 100 i 150$, na igru koja je potpuno besplatna i na koju ne mora da se potroši ni cent. Zašto? Zato što je GGG developer koji voli to šta radi, ne žali vremena i truda da pobo5ša svoju uslugu i poštuje svoje igrače. Zato EA i Ubisoftu (hell, većini njih na tržištu) ne bih dao pare za igru, makar sutra izbacili igru veka...jer su đubrad.

"Neki developeri smatraju da je lakše razvijati igre za konzole." Da. Ali, zašto bih ja trpeo zato što oni ne žele da ulože trud u prav5enje igre? Zašto bih nagrađivao njihovo neznanje/lenjost? Hoće brzu i laku lovu? E pa, ne moju.

Da se razumemo, nisu developeri ti koji su krivi...u gro slučajeva, za vratom im dišu izdavači, koji koče i ograničavaju stvari. Šta se može kad to nije slučaj, pokazuje Divinity: Original Sin. Daj 5udima vreme da urade šta su zamislili, i ne diraj ih, i dobićeš nešto dobro. Ali ne...izbaci igru što pre, nije bitno kakva je i u kakvom stanju...ne želim da mi to nameću kao standard i da plaćam za to. šta mogu da učinim? Pa, mogu da p*zdim po forumima i pokažem im srednji prst kad izbace neku igru koju bih da igram, pre no što je piratujem. Toliko od mene...oh, i da se nadam da će još neko da uradi isto. Ako se pokrene dovo5no točkića, zagolica još neka svest...

Znam da je dosta stvari koje sam pomenuo zajedničko i konzolnom i PC tržištu. Fora je u tome što su konzole te koje su primarna platforma iako to kvalitetom ne zaslužuju, samo zbog poslovnih interesa Sonyja i Microsofta. A to sakati gejming uopšte...jer ako se sve podredi mašinama koje su bile zastarele još pre izlaska, i koje će takve ostati još godinama jer su zatvoreni sistemi, dobiješ nekvalitet i uravnilovku. Kočiš razvoj. Trpe svi, jer se sve podređuje najmanjem zajedničkom sadržaocu...najslabija karika, i to...zbog toga govorim da su konzole rak za gejming. Guše ga. Jednostavno, nema objektivnog razloga da danas PC ne bude primarna platforma za razvoj igara, nudi mnogo više od konzola. Dok u igru ne uđu Sony i MS...

A onda dobiješ agresivno lobiranje kod izdavača i developera da forsiraju konzole, pritisci na sve strane, gušenje i podmićivanje objektivnog gejming novinarstva i kritike, pr5ave praxe, afere...milijarde uložene u forsiranje nečega što je u startu bilo deo prošlosti. Da su sve te pare uložili u igre i svoje usluge...eh.

Malo ko shvata koliko je passe konzola kao takva, danas. Da su Sony i MS bili pametni, napravili bi nešto poput Steamboxa. Mali igrački sistem, sa mogućnošću proširenja, operisan od komplikovanja, debilizovan dovo5no da treba da ubaciš disk sa igrom i počneš da igraš, kao sad...time bi zadržali potencijalno jedinu prednost konzola, moron-friendly rukovanje, i stekli bi ogromnu prednost PC-ja, modularnost. Kupe negde delove za PlayBox (da ga nazovemo tako), nalepe svoje oznake, ponude ti mogućnost izbora komponenti, nadogradnju...u suštini, bili bi nešto nalik Appleu. Zadrže svoje usluge, PSN, XBox Live, da bi postojala distinkcija od klasičnih Windows mašina i da ne bi otuđili igračku bazu...

Bili bi dovo5no "svoji" i dovo5no prosti da zadrže identitet, i dovo5no moderni i time-proof. 5udi bi imali izbor, zavisno od platežnih mogućnosti. Zarađivali bi dovo5no, jer bi uzimali extra na komponentama, kao Apple, plus mogućnosti vizuelne kastomizacije (paint job, why not)...imali bi pristup bogatoj biblioteci PC igara, bilo bi lakše praviti igre zbog iste arhitekture, praktično ne bi bilo ni portova, samo različite postavke u opcijama...nije teško zamisliti. Ni uraditi. Samo treba imati malo vizije...što izgleda fali morževima po upravnim odborima.
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke