tema: Napajanje?
Prikaz jedne poruke
Stara 24.7.2017, 18:00   #20
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Napajanje?

Mario, citirao sam post koji je pomenuo da maticna ne kosta 300 e i da se ne preteruje. Hteo sam da ukazem da napajanje moze da kosta dosta, itekako, iako je meni konkretno lipsalo bez da je ista povuklo sa sobom.

Sto se tice snage, ima tu stocega, snaga, kvalitet komponenti, 80+ rating, i gomila ostalih stvari, bezmalo i estetika i kakvi kablovi dolaze itd. Konkretan primer, kad je moje napajanje riknulo, tad sam malo i ucio o napajanjima, secam se da je moje napajanje, neki random Frontier, bio deklarisan na 400W, dok je od toga na 12 V grani davao svega ~230W. Kad sam trazio nova, neka random napajanja su univerzalno bila deklarisana na daleko vece snage nego sto su realno mogla da isporuce procesoru i grafickoj, tj. na 12V.

Konkretno, dobra napajanja daju ozbiljnu snagu na 12V grani, naveo sam moj TT koji je deklarisan na 575 W, dok je sposoban za 576 W konstantno na 12V, i 676 W u peakovima. Japanske komponente i gomila zastita od svega redom. 80+ rating je solidan isto, smanjice potrosnju malo. Modularna konstrukcija pomaze, takodje, urednije je.

Krunski primer je LC6550 V1.3. Deklarisano je za 550W, dok isporucuje bukvalno koliko je moj Frontier od 400 isporucivao, 19A na 12V grani, sto je tacno 228W. Zato na 5V daje 40 ampera, iliti celih 200 W. Blago nama sa mnogo fleseva.

Sto se LC tice, nije on najgore sto moze da se kupi, ali mi se cini da sam vidjao njihova napajanja od ~500W za 1.700 dinara, i od 3-4k. Ima neke razlike, sigurno. Samo ne volim kad neko da 2k za napajanje, po deklaraciji od 600 W zakljuci da je super i tako fura dok se ne desi neko sra*e. Isto tako, 1.5kW napajanja na ukupni TDP od 350W.

Da podvucem, autoru ne treba vise od 500 W, i ja bi licno uzeo najkvalitetnije sto mogu do te crte. Samo ukazujem na to da se pri kupovini napajanja gleda TDP komponenti, i amperaza na 12V grani (dakle, voltaza), a ne vrednost na etiketi. 500 W i 500 W nije isto.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Strider na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (24.7.2017)