Prikaz jedne poruke
Stara 1.10.2018, 10:58   #11
DArthShone
Član
 
Član od: 6.3.2009.
Lokacija: Beograd, Singidunum, Tri Lepe
Poruke: 320
Zahvalnice: 171
Zahvaljeno 97 puta na 72 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku DArthShone Slanje poruke preko Skypea korisniku DArthShone
Određen forumom Re: ink-jet ili laser... opet...

Dilema, laser ili ink jet, kao čokolada ili kakao. Dobro baš ne u tom fazonu ali je slično.

Imam oba i mogu da kažem nekoliko reči o tome.

Prvo, laserski štampač ima neuporedivo pouzdaniji otisak, kvalitet crne je daleko veći u odnosu na ink jet. O tome da laser možete slobodno da ostavite da ne radi mesecima, čak godinama i da se nigde ne zapekne. Ako i dođe do neravnomerne štampe, izvadi se toner (dakle ne patron ili kertridž, mnogi danas to brkaju) i promućka se. Kvalitet otiska je, već sam rekao daleko bolji.

Mane Lasera su inicijalno veća cena, bučni su dok rade (bruje i zuje), troše više el energije za rad, ne mogu da štampaju na diskovima, folijama (osim na posebnim) i većinom su optimizovani za crnu štampu.

Ink Jet su u startu jeftiniji, manje kompleksni, pružaju prosečan kvalitet štampe na svim medijima, nisu ograničeni samo na standardne formate papira i medija. Štampaju u boji, a njihov način štampe je bliži onom koji se koristi u profesionalnim štamparijama, naime na papir se nanosi mastilo, a ne grafitni prah koji se na papir kod lasera nanosi spaljivanjem).

Mane Ink jeta su: cena održavanja daleko veća nego kod lasera, iako se to na prvi pogled ne čini, mala količina boje, ograničavanje korisnika da sam dopunjava boju, prilikom nestajanja jedne od boja štampač odbija da štampa iako drugih boja ima dovoljno, moraju da štampaju barem jedan list na nekoliko dana da se dizne na glavama ne bi zapekle.

Dakle, sve zavisi za šta će se koristiti štampač i na osnovu toga se i bira šta se kupuje.

Ukoliko se naime želi maksimalni kvalitet uz maksimalnu moguću izdržljivost ne kupuju se all in one uređaji pod jedan, a pod dva tu je izbor sveden samo na jedno: kolor laser. Naravno samo ukoliko se štampač ne kupuje primarno za štampanje narezanih DVD-a BDL-a i tako toga sa svadbarskim i tako tim sadržajima, jer ni jedan Laserski štampač ne može, barem koliko je meni poznato da štampa na diskovima.

Inače, niko da se seti da napomene jednu zajedničku manu i jednih i drugih, a to je čipovanje kertridža i tonera, čime se korisnik sprečava da sam puni toner - kertridž.
DArthShone je offline   Odgovor sa citatom ove poruke