Prikaz jedne poruke
Stara 2.4.2010, 17:00   #4
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Problem sa stabilnoscu (potrebna strucna pomoc)

OS W7 Ultimate 64bit, ploca GA-MA790XT-UD4P, memorija 2x2 GB Kingston KHX DDR3 1800 CL8 (dual channel).

Oko nove godine su me isto mucili neki freez-ovi i BSOD-ovi, kada sam presao na DDR3 platformu. Obicno se to desavalo na svaka 3 dana a jedanput je komp izdrzao 10 dana bez problema i onda tres. Nije bilo nekog posebnog scenarija kada ce Windows da tresne, tj. desavalo se cak i u toku kucanja obicnog teksta u Word-u. Memorija mi je inace podesena na 1600 a sve voltaze su bile na auto. Pokusao sam da dizem voltazu memorije ali to nije pomoglo. Prime95 32bit nije nalazio nikakve greske a Prime95 64bit je izazivao BSOD-ove ubrzo posle pokretanja. Linx je cas hteo da radi do 100 prolaza a cas je isto nastupao freeze i BSOD. Tada mi apsolutno nije nista bilo jasno.

Na jednom forumu sam video da ceprkanje po Northbridge volt control i CPU NB VID volt control moze da pomogne tako da sam uradio sledece :
1. Northbridge volt control sam namestio na 1.2V (na auto je 1.1V).
2. CPU NB VID volt control sam namestio na 1.3V (na auto je 1.1V).
3. Voltazu memorije nisam pipao.
Ovo sam uradio negde polovinom januara i do ovog momenta ni jedanput nije tresno u BSOD ili neki freeze. Sada i Prime95 32bit i 64bit kao i Linx mogu da rade do besvesti a da ne pronadju ni jednu gresku.

Na istom forumu se preporucuje da se, ako se pojave takvi problemi na DDR3 1333 brzini, uradi sledece :
1. Northbridge volt control namestiti na 1.2V
2. CPU NB VID volt control isto namestiti na 1.2V.

Poslednja ispravka: ivanza (2.4.2010 u 17:14)
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ivanza na korisnoj poruci:
dzambo (2.4.2010)