Prikaz jedne poruke
Stara 1.8.2011, 23:15   #17
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: PC - moderna (gaming?) platforma ili 30 godina star frankenštajn na steroidima?

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Rasprava je krenula od moje tvrdnje da su konzole platforma na kojoj je razvoj i plasiranje igara lakši, pre svega sa programerskog stanovišta. To dovodi i do povećanja popularnosti konzola kod game developer-a i povećanja prodaje i prihoda od prodaje igara za konzole te smanjenjem prodaje PC igara. Potom sam izneo neke tehničke podatke šta ustvari predstavlja problem na PC-u kada je u pitanju razvoj igara (opet s programerskog stanovišta) i po čemu su konzole u prednosti na tom polju. Cilj mi je da pokažem koliko je PC postao 30-o godišnja budževina na kojoj se zarad kompatibilnosti vuku stvari još iz vremena DOS-a te da to koči ili makar pravi problem u daljem razvoju kako hardvera tako i softvera.

Napominjem da jos nisam procitao ostatak teme, ali moram ohmah da bacim komentar na ovo (dok ne zaboravim sta sam hteo da kazem).

Prvo, razvoj za konzole nije laksi.

Zasto? Pa pitaj Crytek. Kada pravis nesto za PC, ti nemas fizicki limit sto se tice hardvera i mozes da se izivljavas, po prinicipu, ako ne radi danas radice za dve godine.

Kod konzola to ne moze. Tu programer mora da optimizuje igru tako da radi na specifickom hardveru, i na taj nacin da utosi dosta vremena da skroji i u nekim slucajevima "potkrese" igru da bi bila igriva na doticnoj konzoli.

.

E sad, ima i onaj drugi argument, da ako se nesto pravi za specificnu platformu, da tu nema problema sa kompatibilnoscu, jer nema hiljade razlicnitih kombinacija hardvera na kojima igra treba da radi.

Ali, ni na PC-u to nije toliki problem, kao sto izgleda i to bas zahvaljujuci microsoftu i njihovom DirectX API-u koji je posrednicki sloj izmedju veoma raznovrsnog hardvera i konkretnoh softvera. Tako da igra koja je npr. radjena za DirectX 10 ce da se "pokrene" i na intelovoj integrusi (novije generacije), i na radeonu i na geforce-u iako su ta sva tri graficka resenja tehnoloski veoma razlicita izmedju sebe.

Naravno, to posredovanje dovodi po pada performansi, tako da nikad isti hardver nece biti brzi na PC-u nego konzoli, ali to nije ni bito jer je PC i onako tehnoloski godinama ispredi.

Takodje, priznajem nije ni DirectX savrsen po tom pitanju. Ipak je u pitanju specifikacija koju odredjene graficke kartice postuju do neke mere, pa moze da se desi da igra pravi probleme na jednom setu masina, a ne na drugom. Ali problem uopste nije velik u tolikoj meri kao sto izgleda kad se kaze da ima ogrominh varijacija PC racunara.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke