Prikaz jedne poruke
Stara 9.4.2009, 22:27   #72
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
lijenština kaže: Pregled poruke
Za početak bi bila dovoljna podela na atestirane i neatestirane distribucije. Hardverska kompatibilnost, drajverska podrška, baza programa, podložnost/ broj bagova, upeglanost sistema- interfejsa ( jeli konzolaš ili user friendly) veličina zajednice i ponuđeni način i kvalitet podrške sistema u slučaju da odbija poslušnost. Lepo rangirano na jednom mestu, testirano i garantovano.
Lepo zamišljeno, ali mislim da je malo teško za izvođenje. Ko bi atestirao i klasifikovao distroe? Kako to misliš "konzolaš"? I sve ovo možeš da dobiješ uz neki komercijalni linux, što da te boli glava, platiš i ne misliš...

U suštini, koliko vidim, cela ova rasprava je oko toga da se od linuxa napravi ono što on nije? Ili da se napravi jedan "one size fits all" distro? Ovome bih se već suprotstavio. Ne treba nam novi windows, a upravo sloboda koju linux pruža omogućava vam da napravite sebi sistem po meri.
Uzmeš ubuntu (kažu ljudi vrlo user-friendly distro mada se ja ne bih složio), pa mu iskompajliraš vanila kernel da podržava tvoj hardver, pa skloniš GNOME i nabaciš LXDE, izbaciš apt iz upotrebe i sve kompajliraš iz source-a i dobio si gentoo
Slobodni ste da menjate sistem kako vam odgovara ukoliko znate, slobodni ste da platite druge da urade to za vas ukoliko nemate dovoljno znanja, slobodni ste koristiti viđenja drugih ljudi kako jedna linux distribucija treba da izgleda, slobodni ste ne koristiti linux uopšte, ali nemate slobodu (ni pravo) sebi ili drugima ograničavati slobodu (ili pravo) pa čak ni u ime propagiranja linuxa za široke narodne mase. Smatram to vrlo pogrešnom metodom. I da, evo sam pomenuo pravo, a nisam pravnik, jeste se uplašili?

Poslednja ispravka: GoranSTX (9.4.2009 u 22:32) Razlog: izgleda, ne odgovara...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke