Prikaz jedne poruke
Stara 10.1.2016, 12:44   #15
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint i problem sa rezolucijom ekrana

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Što je veći starosni raskorak između softvera i hardvera veće su šanse da Linux pravi problema i to iskusni korisnici Linuxa odlično znaju ali eto, iz nekog razloga odbijaju da javno priznaju. Stavljati Linux distro iz 2016. na čipset star preko deceniju je čisto gubljenje vremena.

Zvuči nestvarno ali za sve što je napravljeno pre 2005. WindowsXP je i dalje zakon.
A zašto je to tako? Ako se već XFCE i ostali lagani DE reklamiraju pogodnim za starije mašine, zašto se onda ne održavaju drajveri za njih?

Moja ploča je iz 2010. godine i na taj sistem mogu bez problema da stavim od Windowsa 2000 do najnovijeg Windows NSA i sve lepo radi.

Međutim, na takvu mašinu zbog drajvera za grafičku mogu da stavim Xubuntu 12.04, ali ako stavim 14.04 ili 15.x, mogu da se oprostim od normalnog video playbacka jer community drajver baguje, a atijev drajver ne radi na novijem kernelu ili šta već. S tim što je još gore... Da sam na primer imao 12.04 i stavio ATI drajver i updateovao sistem na 14.04, popio bih zamrznut sistem koji neće da uđe u GUI, pa bih morao da ručno iz recovery konzole da purgujem ati drajvere i editujem x config fajlove da bi to proradilo... Mislim!

Ista stvar i na nekom Intel Atom netbooku sa Intel integrisanom grafičkom.

Sada će neko da kaže kako je tu kriv sam ATI/Intel jer neće da se cimaju zbog Linux korisnika i to je verovatno istina, ali to mene kao korisnika ne zanima. Mene zanima da li će sistem da mi radi ili neće. Ako neće da radi i ne može da radi, pa nemam nameru da provodim dane i noći pokušavajući nešto da nabudžim da mi radi nešto što iz Windowsa radi iz dva klika ili is next, next, finish.

I to je ono što između ostalog muči Linux i jedan od razloga zašto ne može da ima veće ućešće od 1% na desktop tržištu.

Začarani krug.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
analayzer (10.1.2016), player1 (11.1.2016)