Prikaz jedne poruke
Stara 10.8.2008, 15:01   #1
forrest_gump
Član
 
Član od: 27.7.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 46
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Zadaci sa bitovima, ili kako već da ih nazovem..

Ma koliko mi glupo bilo da otvaram ovu temu, ali nisam bash uspela da pronadjem neke korisne sadrzaje na netu, a u vezi sa zadacima koji me chekaju na ispitu iz programiranja1, a koje jednostavno ne znam kako da nauchim da reshavam.
Uchenje napamet ne vidim kao reshenje, jer nikad ne uchim tako i jer ne mogu da zapamtim, a i glupo mi je narochito da C uchim napamet..
Shvatate i sami poentu - zelim da nauchim da radim zadatke sa bitovima, ali ne znam kako, jer ja tu nishta ne razumem..
Da biste shvatili o chemu tachno govorim evo i par zadataka:

1.Napisati program na jeziku C koji:
a) chita sa tastature ceo broj n, velichine chetiri bajta, zadat u heksadecimalnom obliku.
b) odredjuje i prikazuje na ekranu poziciju (od bita najmanje tezine) prvog i poslednjeg pojavljivanja binarne kombinacije 101 u zadatom broju n


2.Napisati program na jeziku C koji:
a) chita sa tastatre ceo broj n, velichine chetiri bajta, zadat u decimalnom ili heksadecimalnom obliku,
b) odredjuje i prikazuje na ekranu broj parova susednih bitova zadatog broja koji imaju razlichite vrednosti (u binarnom obliku: 01 ili 10).


i td.

Iako sam iz drugog predmeta uchila operacije sa bitovima tj. binarnim brojevima i tome slichno i iako relativno razumem sve to, ne mogu da shvatim kako se ovi zadaci rade (nije da nemam reshenja istih, ali... )...

Imate li neku pametnu ideju?

Unapred zahvaljujem.

pozzzz

Edit:
---------------> uglavnom nije problem da skapiram kako se rade ovi zadaci pod a), ali one operacija sa bitovima nemam blage veze... O.O
forrest_gump je offline   Odgovor sa citatom ove poruke