Prikaz jedne poruke
Stara 19.6.2021, 15:27   #11
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Koji laptop izabrati?

Citat:
Ako je autonomija u pitanju onda bolji hardver sa znatno većom baterijom zapravo može da bude bolji izbor.
Napisao si "moze" sto je u redu. Ja bih dodao - tesko.

Prvo: nije pravilo da laptopovi sa neintegrisanim grafickim kartama imaju jace ili znacajno jace baterije. Kod nekih proizvodjaca je cak moguce i birati bateriju u konfiguratoru (Dell npr), a neki office modeli su namerno opremljeni sasvim korektnim i cak odlicnim baterijama bas da bi uredjaj imao neki dodatni plus (autonomija) iako nema brzu graficku karticu. Kod nekih modela je proizvodjac zakinuo na bateriji da bi ostao konkurentan sa cenom pa je unutra relativno dobra grafika sa kilavom baterijom.

Drugo: cak i da "jaci laptop" ima jacu bateriju potrosnja struje samo graficke kartice je znatna pa trajanje baterije nije znatno duze, ako je uopste i duze. Uporedivo trajanje baterije kod tako razlicitih modela je samo pri koriscenju laptopa za rad u wordu, slusanje muzike ili citanje teksta. Cim se krene u gledanje filma ili igranje situacija se dramaticno menja.

Trece: laptopovi sa dediciranim grafickim karticama se daleko vise greju. OK, slozicemo se da grejanje zavisi i od sistema hladjenja ali opsta tendencija je da su takvi laptopovi znacajno topliji. Glavni neprijatelj svake baterije je toplota pa laptopovima koji su skloni grejanju baterije uvek krace traju bile koriscene ili ne. Moje prilicno bogato iskustvo sa laptopovima raznih konfiguracija to mi i potvrdjuje.

Zakljucak: laptop ali i desktop kompjuter se bira prema aktuelnoj i vrlo verovatnoj potrebi u bliskoj buducnosti. Kupovati uredjaj da bi "gurao deset godina" i puknuti silne pare a za najosnovniju namenu u tih deset godina je bacen novac. Ako mi ne treba dedicirana graficka kartica zasto bih je kupovao? Sto puta je bolje uloziti u nesto jaci procesor. Naravno ne u i7 ako su mi objektivne trenutne potrebe i3. Ako je potrebna pre svega autonomija skoro uvek se pokazuje da je najbolje resenje integrisana graficka kartica. I na kraju: autonomija i performanse su dva protivrecna tehnicka zahteva i ne idu zajedno, nikada.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke