Prikaz jedne poruke
Stara 3.1.2021, 18:02   #22
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.013
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Odlično, baš mi je drago da si dobio na kvalitetu slike. Da, uključuje se neprimetno i na osrednje tamnim slikama pa uguši živost blago. To oko promene backlight-a se desilo zašto što smo mu podizanjem PWM min kompresovali mogući opseg promena iz menija... pa je 0 u meniju sada jednaka 40% jačine osvetljenja i posledično smo smanjili/kompresovali opseg promena toj kontroli.

A OLED jeste i skup i ima taj problem sa burn-inom ali teško je ne biti impresioniran njim ako si objektivan a ne u fazonu - kiselo grožđe.
e ali fora je sto je meni maksimalno osvetljenje na standardu sada 3x manje nego sto je bilo, prakticno je postao neupotrebljiv. nemam predstavu zasto.
nisam dirao PWM Mid, nisam siguran sta on radi. mozda bi sa njim ispravio stvari.
mada, pre ulaska u servisni meni sam uradio update firmware-a, mozda je i on nesto zeznuo. trebao mi je kao zalog za buducnost, jer navodno resava pitanja kompatibilnosti freesynca sa novijim nvidia karticama.
mislim, ionako koristim samo movie mod (za tv i pustanje filmova) i dynamic (za pc, uz intervenciju nvidie), ali svejedno me kopka. ako imas ideju, reci.

a za oled - sta reci? ja ga vec planiram (ili neku slicnu buducu tehnologiju) za tamo neku 2025. godinu, da malo padne cena i da se donekle prevazidju manjkavosti.
da nema tog problema sa burn-inom, uveliko bi mi bio prioritet kada govorimo o materijalnim zeljama i vec bih ga imao. a ovako, posto tv vec godina koristim i kao monitor, a mogucnosti su mi veoma skromne.... jos uvek je "no no".

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Mislis da sam izhejtovao Samsung (doduse i preterao malo) i namestao sliku pet sati da dimming nije agresivan? Bar za moje oci, subjektivno je sve to.. Nekoga u Samsungu bi trebalo uvaljati u katran i perje i sutirati u d*pe od Koreje do Beograda i nazad.
ne mislim da si hejtovao, samo je moje misljenje drugacije. a volim da cujem drugacija misljanja.

ja bih samsung sa sve dimmingom i dalje uzeo pre bilo cega drugog u istom cenovnom rangu. cak i takav je u mracnim scenama, u zatamljenoj sobi, bolji od ips panela.
sa iskljucenim dimmingom gubi malo na crnoj u nekim situacijama, ali sveukupno dobija na kvalitetu, pogotovo uz trunku pozadinskog osvetljenja. ips-u za slican efekat treba barem 3x jace svetlo, koje onda remeti ostatak spektra.

a ovo sta treba uraditi nekome u samsungu... to se slazem skroz.
stvarno debilna odluka. znam da mnogima ne smeta, ali su stvarno morali bar u cosak nekog menija da ubace opciju da se iskljuci dimming (kakav je u PC modu po defaultu iskljucen, pa im nije pala kruna sa glave). mogli bi samo da profitiraju. eto i tebe bi verovatno medju prvima pridobili. ali ne. umesto toga, oni istu politiku imaju i za local dimming. skuplji modeli im zato imaju po meni mnogo gori problem - blooming.

treba dati nagradu onome ko radi marketing i prodaje te skuplje modele po ceni oled-a. koga briga za nite kada ni na oledu sa njegovih 800 nikad ne bih ni prisao maksimumu. jedino za hdr, koji ce opet imati bolji kontrast od samsunga, zbog neskonacno tamne crne.

sve u svemu, ne bih menjao ovaj ograniceni edge lit ni za q90t (jedino ako bih i na njemu pogasio sta treba u servisnom).
bice sigurno za koju godinu top resenja i za ogranicene budzete.


p. s. ima li neko ideju kako u svojoj reziji srediti white balance i color space na tv-u?
umeo sam da ih kopiram sa rtings, sto je dalo fine rezultate, ali tesko da moze da bude prava stvar.

Poslednja ispravka: polarnimeda (3.1.2021 u 21:02)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke