tema: Napajanja
Prikaz jedne poruke
Stara 23.3.2018, 18:04   #3741
banertd
Član
 
Član od: 13.10.2011.
Lokacija: Popovic,Beograd,Srbija
Poruke: 61
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Napajanja

Lose vesti po sve kompjuterske entuzijaste ukljucujuci i mene u ovu grupu.Kolosalan problem sa Chieftec napajanjima koja su nekada bila etalon pouzdanosti i kvaliteta.U jednoj od svojih konfiguracija imam Chieftec Iarena 8 napajanje koje kada sam otvorio doziveo sam neprijatno iznenadjenje.Umesto kvalitenog prozvoda docekao me neki china fake Jun Fu produkt.Nije mi bilo svejedno ali sam mislio da je to usamljen slucaj falsifikata koji mi je dopao polovan saka.Posto sam alergican na nebradirane elkose skinuo sam sve jun fujce sa sekundarne grane napajanja iako je PSU sasvim ispravno radio jedino sto se komp pri paljenju nekoliko puta ponasao kao da je pokvarena graficka karta,(Saphire R9).Rezultat merenja kapaciteta Jun fujaca je bio dosta preko deklarisanih vrednosti na komponentama sto po dokumentaciji za merni uredjaj predstavlja isusen elektroliticki kondenzator koji ima katastrofalno lose karakteristike filtracije napona a samim tim vodi u overkill samog napajanja ili pregrevanje uredjaja koji se napajaju sa tim izvorom energije.Sto i jeste bio slucaj sa doticnim Radeonom,termalna pasta na gpu cipu je bila u stanju praskaste materije.
Problem sa grafom resen ugradnjom Panasonic elektrolita,jedini problem sa njima je cena,skoro 2,5 euro komad,a samo cela sekundarna grana za zamenu.
Nakon toga donosi mi komsija tri neispravna Chieftec napajanja manji model za brand name masine od 180W donesene iz inostranstva,EU sa masina koje nisu starija od dve godine
Opet ista situacija dobro poznati Jun Fun kapaciteti sekudara,naduveni iscureli,totalni haos.Dva od tri napajanja koja su imala u primaru mreze Nicikon el-ko su proradila nakon zamene kapaciteta i sredjivanja dosta suvih lemova.Trece koje je imalo Jun Fu i u primaru je zavrsilo sa ekplodiranim primarom mreze,dok se mrezni el-ko nije naduo,ali jos gore iscureo je pored negativnog izvoda koji je potpuno otpao od kondenzatora.Time sirotom napajanu nije bilo pomoci jer sem tradicionalnog switch on Mos-feta sadrzi i aktvni pfc kontroler u vidu vertikalnog pcb modula cija su stampa smt cip, otpori nestali u ekspoziji primarne sekcije.Naravno ovog cipa koji je ekspodirao nema ni u data sheet podacima a kamoli u nabavci.
Kad se setim svih onih Delta electronics Chiefteca koje sam prodao,umesto da sam ih sacuvao za svoje potrebe,koji su mogli uz redovne servise zamene istrosenih kapaciteta ta traju neograniceno.

Poslednja ispravka: banertd (23.3.2018 u 18:10) Razlog: gramaticka greska
banertd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke