Prikaz jedne poruke
Stara 21.10.2017, 16:43   #183
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Ja i Linux (vaš prvi kontakt)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ovako, korisnik sam Linuxa u neku ruku, na on/off negde od Ubuntua 9 i nisam imao vremena i volje (najviše vremena) da zalazim u sitna crevca od kako sam na faksu. Koristio sam ga kada sam mogao ali češće kada sam morao.

Međutim, sada imam želju da se detaljnije pozabavim Linuxom i posle određenog vremena počnem da ga koristim kao primarni OS za rad (web development pre svega, open source alati generalno ali od Windowsa za sada nema bežanja zbog VS, Adobe alata i još par programa). Ne interesuje me samo rad u samom OS (snalazim se donekle okej u generalnom radu) nego želim da kvalitetnije upoznam CLI a potom ili usput, najbitnije, kako interno funkcioniše Linux, na nivou apstraktne arhitekture OS. Ne želim da zalazim baš u sitna crevca ali me interesuju detalji, želim da znam dovoljno da postanem "sam svoj majstor" kada koristim OS ali ne moram da znam ni približno onoliko koliko je potrebno da, recimo, kastomizujem kernel, forkujem 4 programa dnevno i modifikujem ih jer mi neke sitnice ne odgovaraju itd.
Znači želim da zagrebem ispod površine i malo zađem međ' power users gomilu. Takođe, želim da se upoznam sa Linuxom dovoljno dobro da mogu da napravim dobru paralelu između *nix i Windows sistema. Nije me strah da se kasnije malo igram i sa Unix sistemima čisto iz radoznalosti.

Koja je dobra početna tačka za to? Linux Foundation kurs na Courseri? Neka knjiga? Neki onlajn tutorial za koji se slabo zna? Želim da napravim dobar temelj na kome ću učiti dalje, to mi je najbitnije, ta početna tačka. Znanje kasnije navire sa svih strana samo od sebe.

Btw, nabavio sam i 2 ogromne debele knjige o Red Hatu iz 2004. godine za 300 dinara, makar i bile beskorisne, 1000 i kusur stranica papira o Linuxu na polici je lepše nego da knjige bleje u CET knjižari. Koliko ove knjige mogu biti upotrebljive početniku obzirom na to da su stare? Da li se nešto u strukturi OS-a značajno promenilo za ovih 10 godina sem podrazumevane evolucije sistema koja se mora očekivati?
Mozes tu verziju da instaliras u VM i da koristis tu knjigu. A na EDX i courseri imas dobre kurseve, imas o RHEL 7, ja sam poceo skoro jedan jer se pripremam za RHCE. Dobro je da koristis tu staru knjigu pa da predjes onda na novije, daje ti dobar pregled kako su se razvijale stvari, a i to je bitno. Ja sam ucio iz LinuxCBT video o RHEL4 i RHEL5, pa mi se desilo da naletim na nekim poslovima da se ljudi muce sa tim verzijama kad je okoncana podrska od Red Hat-a. Bilo je vrlo korisno sto sam napisao u rezimeu da znam sve RHEL od 4 pa nadalje, a to nebih mogao da napisem da nisam prosao te LinuxCBT video tutorijale. Nisam jos nasao LinuxCBT za RHEL 7 btw.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke