Prikaz jedne poruke
Stara 14.12.2020, 15:32   #6
Nemanja NS
Član
 
Član od: 21.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 284
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 36 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja NS
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Prvo moraš pinpointovati problem - da li je isti do tvog Maca ili do Telekomovog rutera. Ovo ćeš uraditi tako što ćeš neki vremenski period, u kom ti se problem obično javlja (dakle, dan, nedelja...) koristiti neki drugi AP/ruter - pozajmiš ili kupiš.
Ukoliko problem nestane, odgovor je jednostavan i leži u Telekomovoj opremi. Isti nisu dužni da ti je menjaju "jer ne radi onako kako bi ti hteo", tako da ti kupovina APa ne gine. Ja nikada nisam koristio ništa od providera, dok su davali opciju za bridžovanje, njihov ruter mi je bio običan modem. Sada kada toga nema, sve mi je pogašeno osim DMZa na adresu mog firewalla.

Plus, ne zaboravi da 99% jeftine Wifi opreme spada u kategoriju "može da radi a i ne mora". Ovo sam iskusio u praksi više puta i odgovorno tvrdim da su svaki TPLink, Dlink, Tenda i sl. koje možeš da kupiš kod nas obično smeće. Ozbiljan AP je Ubiquiti, recimo. I, da, košta 150+ deviza. Isto tako, ozbiljan ruter je recimo, Mikrotik RB2011 (pa na dalje...), isto oko 150 deviza.
Daklem, za stabilan Wifi i stabilnu kućnu mrežu je potrebno izdvojiti 300+ a ne 30, koliko koštaju "jao što ima dobar signal" kinez ruteri. Takođe, oprema koju dobijaš od providera je po kvalitetu ispod tog TPLinka od 30 deviza...

Ukoliko problem ostaje i sa drugim APom, logično, imaš problema sa Macom. Kreni prvo od updatea na poslednji sistem koji ti isti podržava. Instaliraš sve do poslednjeg updatea koji ti se nudi. Nakon toga, reset NVRAMa, objašnjeno ovde

Ukoliko ti i to ne reši problem, možeš ili da se igraš sa brisanjem i vraćanjem sistemskih fajlova, ali, s obzirom da je u pitanju networking a ne BT recimo (ostaćeš bez neta u tom procesu, naravno), pre bih ti predložio da odradiš Time Machine bekap, pa internet restore (full reinstalacija sistema gde vuče sve sa neta).
Ukoliko ti nakon svih ovih koraka problem preostane, vrlo je moguće da ti je Wifi modul pokvaren i tu na žalost nema spasa (zalemljen je na ploču, kao i sve ostalo).

Pozz, svako dobro i javi šta si poradio!

Poslednja ispravka: Nemanja NS (15.12.2020 u 0:45)
Nemanja NS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke