Prikaz jedne poruke
Stara 14.4.2007, 12:37   #79
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: 3DS MAX skola za pocetnike

Krećemo sad polako da teksturišemo sobu.
Ja ću da uzmem Dark Nemosov primer, a ako još neko gleda ovaj tutorial, može da izmodeluje sve prethodno prateći vežbe sa prethodnih stranica.

Kao prvo, zaboravio sam da vam kažem da kad modelujete objekte, uvek im dajte imena. Mnogo ćete lakše da se snalazite posle, pošto često iz menija morate da isključujete ili uključujete neke objekte, a ako ih niste odmah nazvali nećete znati koji su.
Objekte koji se ponavljaju nazivajte, npr. čaša_01, da bi max ako radite array ili clonirate objekat odmah mogao da pretpostavi da će klon da se zove čaša_02.

Pod:
Evo teksture poda, skinite je.
http://www.imagehosting.com/out.php/i471119_Pod.jpg

Dakle, prvo nazivamo objekat koji je dole "pod". Otvaramo materijal editor i idemo u podpano maps. Kliknemo na difuse, t.j. na none pored difuse slote, izaberemo bitmap, i nađemo lokaciju na hard disku, gde smo usnimili ovu teksturu koju sam ja okačio. Dodelimo materijal podu. Kliknite sad na show map in viewport ikonicu u materijal editoru (strelica 1). Sada, pošto je pretpostavljam, parket isuviše raširen, moraćemo da ga tajlujemo, da umnožimo teksturu nekoliko puta.
Pod coordinates tabom ukucajte tile onoliko koliko mislite da treba (strelica 2). Ja sam ukucao 5 za obe koordinate, vi ćete možda ukucati neki drugi broj, bitno je da bude otprilike kao na slici, znači da parket ne bude preveliki.
Kliknite na ikonicu da se vratite na "prethodnu stranu" materijal editora (strelica 3).


Otvorite sad ovu teksturu poda u photoshopu i idite na image -> adjustments -> desaturate da bi ste je pretvorili u crno belu teksturu. Snimite tu teksturu u jpg kao pod_bump.jpg

Vraćamo se u max i zoomiramo neki deo slike gde se dobro vidi pod. otvorite sada materijal editor i u podpanou maps kliknite na none pored bumpa. Izaberite bitmap i onu crno belu sliku koju ste uradili u photoshopu. Naravno pod coordinates obavezno ukucajte isti broj tilea kao što ste učinili za diffuse slot, jer će inače i bump da vam bude preveliki.
Šta je bump? Pa bump mapa u renderu funkcioniše tako što materijalima daje određenu reljefnost. Sve što bump vidi na slici su crna i bela boja. crnu boju će render da osenči kao da je udubljena, a belu boju kao da je ispupčena. Ipak, bump ne menja geometriju objekta, već samo materijal sa bumpom izgleda reljefnije. Ako vam nije jasno, pogledajte u helpu i probajte na praznoj sceni sa nekom sferom ili tako nečim da se igrate sa bumpom da vidite kako funcioniše.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke