Prikaz jedne poruke
Stara 25.8.2016, 13:03   #36
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Čega se paziti tokom oc-ovanja

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
A čime se konkretno diže temperatura ako ne opterećivanjem kartice? Furmark je i dalje itekako relevantan za proveru stabilnosti rada grafičkih kartica.
Opterecivanjem cele kartice i njenih podsistema (ako proveris zauzece vrama tokom furmarka videces da je jako malo) a generalno, opste je poznata stvar da je cesto i u drajverima podeseno da prepoznaju kada je neki takozvani "power virus" pokrenut pa i sami rezultati su varijabilni pa kartica obara klok i sl (nezavisno od temperature). Slicno kao sto i starije verzije Prime95 mogu da opterete novije intel procesore 100 % kao i novije verzije Prime-a, ali je razlika u temp ~15c.

Ono sto sam ja iskusio iz prakse je da je FurMark pucao samo kod ekstremno nestabilnih klokova, dok je kod onih kod kojih su mogli da teraju FurMark satima, Unigine Heaven pucao u roku od par desetina minuta (slicno se desavalo i u igrama, Metro 2033 i Crysis npr). To je vazilo za nekoliko nVidia kartica i AMD, razlicitih generacija i arhitektura.

Uvek je vazilo pravilo da nekoliko visecasovnih sesija igranja i neki od testova preko noci su najbolji pokazatelji, a ako pogledas po netu, retko ko ce preporuciti FurMark kao test za stabilnost.

A generalno, kartice su uglavnom sada prilicno efikasne tako da temperatura uglavnom nije problem kod overklokovanja (ja recimo moju i na default i na oc + 140 mhz podesavanjima mogu da odrzim ispod 60c po ovom vremenu, razlika u temp je par stepeni).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke