Prikaz jedne poruke
Stara 13.3.2011, 17:40   #499
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@Marko_L
Ja nisam ni trazio zakon vec sam naveo kao jedan od mogucih razloga. Proizvoljan ili ne, on je jedan od razloga. Kad smo vec kod toga, sinoc sam gledao dokumentarni film koji se bas bavi problemima seks industrije. Naime, prodaja DVD izdanja je u velikome padu (oko 60%). Zasto? Kao i obicno, razlog su " the usual suspect" tj. pirateriju i razne sajtove gde se sve moze vecinom naci besplatno. Pravi razlog je naravno cijena DVD-a. Radi se o cijeni od 50$ (a i manje budzetni nisu mnogo jeftiniji) za navodno najskuplji film u istoriji. Film se zove "Pirates II: Stagnetti's Revenge". I posle se pitaju zasto im opada prodaja.
Ja bih se odmah uclanio u PP da ona postoji u BIH, a koliko znam ne postoji (jos), mozemo da odbacimo ovu mogucnost.
Meni je potpuno svejedno ko na kome ili cemu zaradjuje ili ne. Ovde sam u pitanju ja. Ja mogu da kazem da izdavaci ili bilo ko drugi kao sto je Dukes rekao "muzu i muce" autore ili autorska prava zato sto je to istina. To sto se sami autori ne bune, vjerovatno je zato sto su zadovoljni sa time sto dobijaju. Kad smo vec kod pobune autora, nije li skoro strajkovao sindikat scenarista?
Sta da radim za vrijeme bojkota? Odem u manastir? Ne mogu da ih bojkotujem zato sto muzika, filmovi ili knjige nisu luksuz, vec nesto bez cega ja ne mogu zivjeti (a verujem da nisam sam). Moze se reci da sam zavisan od njih. Mogao bih da bojkotujem neku zemlju, kompaniju ili osobu zbog raznih politickih, ekoloskih ili licnih razloga, ali ne mogu to sta ti trazis.
Ti mislis da zakon sprecava nekoga da ubije? Da ljudi ne ubijaju jedni druge samo zbog zakona? Ako je samo zakon to sto mene sprecava da nekoga ubijem, hocu li ja u situaciji kada taj zakon ne moze da me dohvati ubiti nekoga? Znaci li to da smo svi ubice, a samo tih par rijeci na papiru nas sprecavaju da nekoga ubijemo? Zar ne mislis da postoji nesta drugo osim zakona sto nas sprecava.
A mozda je NIN shvatio. Mozda su oni prvi, a ostali ce u buducnosti slijediti njihov primjer.
Ne, tvoja vrijednost na trzistu ne zavisi od samo od tebe. Hoces dokaz. Pogledaj oko sebe. To sto si ti napisao je teorija i gotovo je nemoguce uraditi sto si ti uradio u ovim uslovima. Zakucao ti 100 ili 1000 eksera imati ces istu vrijednost sa tim sto u prvom slucaju mozda neces imati ni posao. Drago mi je zbog tebe, ali to tvoje iskustvo nazalost je izuzetak i ne mozes na osnovu njega zakljucivati ko moze sta da uradi.
Evo sta kaze Kuzma - "Za narod u Srbiji, bar za njegov pametniji procenat koji zadovoljstinu ne nalazi u rijaliti sou slajmarama, piraterija je ventil". Ako ti mislis da je piraterija i to sto se ljudi igraju ili gledaju filmove u slobodno vreme razlog loseg standarda, varas se. Los standard je razlog piraterije. Ko zna, mozda je Kuzma upravu kada kaze da je piraterija jedan od sedativa kojom se drzi stanovnistvo pod kontrolom.
j.radovan je offline