Prikaz jedne poruke
Stara 10.3.2011, 16:45   #462
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Totalno se slažem da nije sve crno-belo. Intelektualna svojina čak deli prirodu Interneta koju sam ranije opisivao - globalni pojam koji se različito tumači od zemlje do zemlje. Daću jedan primer: u SAD možete da patentirate softver, u Evropi možete tek kao deo inovativnog uređaja/hardvera. Dakle - postoje velike razlike u razumevanju pojma intelektualne svojine.

Dalje, trenutno se vode žestoke polemike oko dužine trajanja autorskog prava. 30, 50 ili 70 godina treba da prođe dok neko autorsko delo ne postane opšte delo za koje se ne plaća licenca. Tipičan primer je Miki Maus - koji je nastao dvadesetih-tridesetih godina prošlog veka. Naravno, zaštita intelektualne svojine i autorskog dela ne odnosi se samo na softver, muziku i film, nego i na sijaset drugih dela - na primer, dizajn.

Stoga - ovo pitanje nikako nije niti može da bude crno-belo, a odgovori nisu jednostavni.

Da, i citat - ja kradem od izdavača, producenata i svih ostalih osim od samog autora - "lopov" je "usmerio" svoje kriminalno delo samo na one koji "muče i muzu" autore, a ne na samog autora. Interesantan pogled, koji u osnovi sadrži kritiku prirode nastajanja autorskog dela - kada bi ukinuli sve producente, izdavače i ostale (nepotrebne), onda ja ne bih skidao pesme jer znam da bi autor gladovao. Sve da neće...
Dukes je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Dekip (10.3.2011), voodoo_ (10.3.2011)