Prikaz jedne poruke
Stara 13.3.2018, 12:46   #167
namcor
Veteran
 
Član od: 14.3.2006.
Poruke: 608
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 398 puta na 201 poruka
Određen forumom Re: 03/2018 "Avenija arhimandrita Agatona"

Ne branim nikakvu ideologiju, samo ne vidim na koji način je PC uništila nekome život, a ti mi opet nisi dao neki konkretan primer.

Složili smo se već i da ljudi imaju razne biološki uslovljene predrasude, strahove i obrasce ponašanja, samo što su mnogi od njih u današnjem društvu nepotrebni i iracionalni. Ponoviću, civilizacija i jeste na neki način "pripitomljavanje" ljudske vrste, prevazilaženje nekih prirodnih obrazaca. Jedina prirodna zajednica je pleme, a ljudi već 6-7000 godina, uz male izuzetke, ne žive u tim prirodnim zajednicama.
Drugo, valjda je i tebi jasno da i konzervativna društva imaju razna ograničenja i pravila ponašanja, nisu to izmislili liberali, a posledice nepridržavanja su mnogo veće od "prozivanja po internetu". Liberalna društva su ukinula mnoga od tih ograničenja, naročito u ličnom životu i ličnim izborima. Ono što jeste previd je da velikom broju ljudi izgleda više odgovara društvo sa jasnim pravilima nego sa "neograničenim" izborom, pa su neke studije pokazala da u liberalnim društvima ima mnogo više depresije nego u autoritarnim. Sa jedne strane, to je možda i privid jer su ljudi samo spremniji da zatraže pomoć, a sa druge strane možda je i posledica nerealnih očekivanja i modela uspeha. Vidiš, i mene proglase fašistom kada ovo kažem, ali ja sam zaista uveren da kao što ne može svako da postane vrhunski sportista ili umetnik, tako ne može ni svako da postane lekar ili inženjer, a biti prodavac u lokalnoj prodavnici se smatra neuspehom. U liberalnim društvima je vertikalna socijalna pokretljivost teoretski verovatnija i poželjnija, ali opet većini nedostižna. Treće, pojava liberalnih društava se poklopila i sa bumom masovnih medija, pa je pitanje i šta je produkt društvenog uređenja, a šta nerealne slike koju ti mediji emituju.
Drago mi je i što si pomenuo društvene kostrukte: ja smatram budalaštinom mišljenja da je pol društveni konstrukt i da decu treba vaspitavati "rodno neutralno", pa čak i mišljenja da su žene i muškarci jednaki, ali se slažem sa mišljenjem da treba da budu, a još uvek nisu do kraja ravnopravni i da još uvek postoji određeni stepen diskriminacije. Da opet prizovem korektnu interpretaciju statističkih podataka: muškarci su, recimo, generalno fizički jači od žena, bolji sportisti itd. ali Ivana Španović bolje skače od 99% muškaraca, a i mnoge manje uspešne sportistkinje. To isto važi i za bilo koju drugu oblast života i onda je besmileno i logički neispravno imati predrasude i samo na osnovu pola procenjivati nečiju sposobnost da obavi konkretan posao, a krajnje nekoretno određivati gde je ženama mesto.

Na kraju, što više čitam tvoje postove, kapiram da ti i nisi baš neki neutralni posmatrač kome se jedna opcija čini ispravnom, nego da imaš vrlo jasnu ideološku osnovu i da si možda i član neke desničarske stranke ili pokreta - sasvim legitimno, ali malo smo onda neravnopravni u diskusiji jer ti već imaš spremnu gomilu parola, argumenata i kvaziargumenata, a ja moram da smišljam u letu *

I da ne shvatiš lično, ti mi se i ne činiš takav, ali nekako imam utisak da problem tih krajnje desnih uvređenih likova može da se svede na: hoću da imam pravo da mrzim crnce, a da mi niko ne kaže da sam rasista.

edit: ne želim da izjednačavam poglede, ali jednom prilikom sam razgovarao sa likom koji je "ravnozemljaš", pa kad je počeo da me rešeta sa argumentima tipa "kako se na jezeru tom i tom vidi druga obala", a ja nemam pojma ni gde je to jezero ni da li se obala vidi ili ne - meni je to totalno nebitna stvar, a njemu je smisao života da dokaže da je zemlja ravna.

Poslednja ispravka: namcor (13.3.2018 u 13:41)
namcor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku namcor na korisnoj poruci:
Relja (13.3.2018)