Prikaz jedne poruke
Stara 22.3.2009, 3:11   #91
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Свемир, велики.

Citat:
Oggy kaže: Pregled poruke
Opet, koliko se secam, svemir se sve brze siri, a ne secam se da je ostavljena mogucnost da tamna materija kad-tad taj proces uspori i obrne.

E sad, bilo bi lepo da me neko podseti zasto se misli da postoji tamna materija. Da li je fora da na osnovu ukupnog broja zvezda u galaksiji moze da se zakljuci da ta masa nije dovoljna da se pri rotranju galaksije zvezde odrze na okupu a ne razlete, ili je nesto drugo bilo u pitanju? U svakom slucaju, nekako je posredno zaljuceno da materije mora imati mnogo vise nego sto je zaista ima. A opet, kako nije vidljiva (valjda ni na jednoj talasnoj duzini), zove se tamna.
Malo nezgodna formulacija za širenje, ali generalno, ono što je otkriveno jeste da se objekti brže udaljavaju što su dalje od nas. A objašnjenje zašto se misli da mora postojati neka dodatna (trenutno neregistrovana) masa imaš u jednom od mojih ranijih postova da sad ne prepričavam (ili nedobog srčujem ). Ukratko, brzine rotacija galaksija su u skladu sa masama koje su veće od onih identifikovanih.

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Cito sam u jednoj enciklopediji da ako nastavi sirenje doci ce do udaljavanja "objekata" u svemiru tako da ce doci do nestanka zivota jer ce se Sunce udaljiti(vala kad su ovakvi ljudi ne treba da postoji zivota).Sve su ovo aksiome i nisu nicim potkrjepljene sem zdravim razumom.
Ako je teorija da će se svemir nezaustavljivo širiti tačna, onda će udaljavnje našeg Sunca od zemlje biti izraženo daleko posle perioda njegovog života, tj. kad odavno bude bio beli patuljak (ili šta mu već sleduje sa njegovom masom).

EDIT: ladno nisam skontao postove posle Ripperovog neka sad i mog odgovora o belom patuljku

Poslednja ispravka: GoranSTX (22.3.2009 u 3:20) Razlog: kad ne gledam
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke