tema: Overwatch
Prikaz jedne poruke
Stara 17.7.2015, 0:57   #76
Echo
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 419
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 72 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Echo
Određen forumom Re: Overwatch

Fino si ga ti povezao, ali je pitanje koliko je tako nesto karakteristicno samo za blizzard. I koliko je to zapravo karakteristika jedino Blizzarda.

Sto se tice ciljnih grupa... Iskreno, ja sam pre da igru daju F2P, pa nek im tamo neka glupa americka porodica daje hiljade evra kupujuci neke skinove i wallpapere i sta ti ja znam sta sve ne, sve dok ja dobijam igru u "full-u" i dok nisam u obavezi da P2W. Kad su vec skontali kako se od glupih ljudi muzu pare, zasto onda to i da ne rade, a igraci koji imaju mozga nek to okrenu u svoju korist. Dosta smo svi bili jednaki, dobro je da i ja osetim konacno da imam evolutivnu prednost u necemu

Sto se tice overwatcha:

Citat:
Zato na ovom polju Blizzard igra jako pazljivo, vodeci racuna da im ne promakne bilo sta sto bi privuklo bilo kakav negativan publicitet. Krv i nasilje se smanjuju na minimum, izbacuju se problematicni motivi kao sto su krstovi i pentagrami, postojeci likovi se redizajniraju tako da izgledaju manje pretece ili sa manje izrazenim polnim atributima.
Widowmaker? Symetra? Widowmaker fazon najbolje du*e na internetu. Ako joj propadne karijera snajperiste, moze da nastavi karijeru kao Mistress (18+).

Citat:
Kao sto sam ranije spomenuo, radi se o "easy to learn, easy to master" filozofiji.
Ozbiljno sada, ne znam na osnovu cega si zakljucio to "easy to master"?
Tracer je bas to sto ti pricas, pocetnik da sedne i da se oseca mocno, ali zamisli kako bi tracera igrao neki tamo koreanac za jedno 2-3 godine. Sigurno ne bi bilo 2 losa ubise milosa, verovatno bi pobio celu nasu ekipu dok mi skrolujemo misem u krug da ga lociramo uopste.
Hanzo sa lukom i strelom takodje, moze da bude masina, ali tek kada ovladas njim... On je tipicni hard to master.

Ne znam odakle ti to "easy to master" iako ne sporim da je overwatch napravljen tako da se i pocetnik oseca mocno. Konacno da i to nekome podje za rukom! To ne znaci da oni crpe maksimum od igre.
Zasto Overwatch mora da bude napravljen samo za profesionalne gejmere? Neka ga igra i lokalno drustvo popodne iako medju njima ima i onih koji su prvi put upalili tu igru.
Ali to ne znaci da se slazem sa:

Citat:
Ovim se postizu dve stvari. Prvo, potencijalno dobrim igracima se ne da da se razviju u tolikoj meri da u igrama gaze casual igrace. Jer onda naravno casual igraci bacaju igru u ne trose pare. A drugo, i jos vaznije, tako nizak skillcap casual igracima daje iluziju da i oni igraju dobro. Jer ako pro igraci igraju tek malo bolje od njih, to onda znaci da su oni sami mnogo dobri, zar ne?
Moze moj komsija da blinka sa tracerom ili da uzme snajpera, iskusni igraci Overwatcha bi ih pokosili nekom taktikom, a verovatno i bez nje, samo na skill. Jer:

Citat:
"Overwatch nije igra u kojoj je bitno herojevo glavno oruzje, vec herojeve moci (abilitties)". Dakle, akacenat se prebacuje sa polja gde su potrebni vestina, ucenje i trud, na polje no skill, instawin moci koje ce skillkap drzati jako nisko. Poenta ovakvog dizajna je da svaki igrac, i sa nekim malim iskustvom i trudom, moze da ubira kilove i da se oseca kao pro.
Po tebi ispada da je jedina vestina u FPS uzeti misa i dobro nanisaniti. Okej, mozda i jeste u nekim igrama, ali lepo kaze covek, ovde to nije jedini skil (koji treba da se nauci).
Slazem se sa tobom da je poenta ovakvog dizajna "da svaki igrac, i sa nekim malim iskustvom i trudom, moze da ubira kilove i da se oseca kao pro", medjutim tako ce da se oseca dok ne naleti na pravog pro igraca (odnosno pro ekipu).

Jer bice skila i u upotrebi tih moci, pre svega u taktici kada ih upotrebiti i na kome. Koliko god se pocetnik osecao mocno koristeci ih (i opet kazem dobro da je nekome poslo za rukom da neka igra bude ultra zanimljiva i pocetnicima), daleko od toga da je to sto radi taj pocetnik maksimalna upotrebna vrednost odredjene herojeve moci/abilityja.

Takodje, kod overwatcha je ako posmatramo ekipu kao celinu jos vise izrazeno "easy to learn, hard to master". A ovo je pre svega timska igra.

Sto se tice primarnog oruzja, nije ovo counter strike, ali opet ne mislim da je ono stavljeno na marginu.


Koja je poenta. Iako se za neke stvari slazem sa tobom, nekako u kljucnim trenucima cini mi se da izvodis pretenciozne zakljucke (naveo sam vec gde).

A mozda sam i ja previse omatorio, pa mi se svidja taj koncept da pokupim moju matoru ekipu posle 100 godina i pokidamo se kao da smo pro... mada mislim da kada bismo tako popaljeni napravili klan i izazvali neke likove na netu, oprasili bi nas samo tako. Ne bi bio neizvestan mec samo zato sto tapkamo po abilitima i koristimo ultimate.
Ipak mislim da ce biti potrebni neki skilovi za profesionalne okrsaje, mozda ne "kanteraski", ali neki sigurno da, takticki obavezno.

Citat:
Prvo, potencijalno dobrim igracima se ne da da se razviju u tolikoj meri da u igrama gaze casual igrace. Jer onda naravno casual igraci bacaju igru u ne trose pare. A drugo, i jos vaznije, tako nizak skillcap casual igracima daje iluziju da i oni igraju dobro. Jer ako pro igraci igraju tek malo bolje od njih, to onda znaci da su oni sami mnogo dobri, zar ne?
Zapravo mislim da ce biti skroz suprotno kada bi se sastale nubare i pro gejmeri - nubarama ne bi pomogao ni wallhack (widowmaker) i aimbot (solider 76) da pobede neku pro izvezbanu ekipu.

Iskreno, mislim da prostora za napredak ima itekako, a to sto je zabava zagarantovana od samog pocetka je samo ogroman plus. Ne mislim da je to nista lose po sam potencijal igre, naprotiv.

Koliko sam uspeo da zakljucim glavni problem po tebi je "easy to learn, easy to master." Hajde da sacekamo bar betu, da je bar neko odigra. Jedini argument ti je ta blizzardova filozofija - mislim da je to previse price napamet, neka izadje beta prvo.

I za kraj, mozda cu zvucati paradoksalno, ali ipak bih voleo da si upravu, i da konacno ne mora da budes japanac ili koreanac da bi ti igra bila zanimljiva - ili da iz rafala redovno mora da bijem 3 headshota da bih se uopste ulogovao na neki jaci CS server.
Mada, gotovo sam siguran da te ista situacija ceka i na Overwatchu ako udjes u neku jacu ekipu - osecaces se kao rupa, smorices se, deinstaliraces igru kad shvatis koliko si operisan i zauvek prestati da im placas

Poslednja ispravka: Echo (17.7.2015 u 1:40)
Echo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke