Prikaz jedne poruke
Stara 4.2.2014, 23:51   #5
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Laptop do 400 eura

Postavljam pitanje u ovoj temi jer mi odgovara cenovni opseg naveden u naslovu teme.

Elem, pre par dana smo imali u kući masivni strujni udar koji nam je ubio nekoliko uređaja (između ostalog i napajanje na mm desktop računaru), ali ženin Asus laptop je bio preživeo (stradao samo punjač). Ali kad hoće, onda baš hoće - preživeo je samo do danas i nastradao je na sasvim drugi način! Danas ga ja omaknem sa stočića i sad mu je ekran baš uništen. A bio sam mu prekjuče kupio i zamenski punjač...
S obzirom da je star 7 godina, nismo nešto mnogo tugovali (bar ja nisam) nego razmišljam o novome.

S obzirom da je za moju dragu, evo šta je bitno a šta ne.

NEBITNO:
- Grafička - neće biti nikakvog 3d igranja, treba samo da bez problema gura HD multimediju
- Boja - ne mora da bude po onom stereotipu da se laptop za ženu kupuje po boji ili dizajnu, ovog puta važnije su performanse

BITNO:
- DVD rezač - potreban joj je optički uređaj, ne želi laptop bez njega, niti neke eksterne varijante
- Win7 - podrška za ovaj OS i postojanje drajvera za njega
- Budžet - preporučljivo do 400e, može i za manje ako se nešto uklopi, s obzirom da nije zahtevan korisnik
- Dijagonala od cirka 15"

Vidim da za ove pare uglavnom mogu da se nađu neki laptopovi sa Ivy Brigde Pentium ili Celeron procesorima. Kakvi su ovi procesori? Vidim da su im radni taktovi prilično niski, ali verujem da su dovoljno efikasni za tip laptopa koji joj treba (office, multimedija, surf). Ne verujem da su slabiji od mog dual core E5200 koji doduše radi kloknut na 3,30 GHz, ali Ivy Brigde kao napredna tehnologija valjda izvlači barem tolike performanse i sa cirke 1,8 GHz na koliko otprilike rade laptopovi ove cenovne kategorije.
Dalje, 4GB RAM će biti dovoljno, a HDD bi bilo lepo da bude bar od 500GB, može i više.

Poslednja ispravka: star-duster (5.2.2014 u 0:02)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke